Vyskúšajte tieto tipy pre zdravé ďasná!

Zdieľať
zdravé ďasná

Ďasná vytvárajú váš úsmev. Preto je nutné sa o ne starať. Lenže ako, keď stále krvácajú? Za touto nepríjemnosťou môže byť veľa dôvodov. Ako neprimeraná ústna hygiena.

Ďalšou príčinou môžu byť lieky, cukrovka, hormonálna nerovnováha (tehotenstvo, puberta), ktoré túto sliznicu oslabujú. Či tak alebo onak, mali by ste sa o svoje ďasná starať, pretože inak vám hrozí paradentóza (odhalenie zubných krčkov) a následne aj strata zubov.

zdravé ďasná
https://www.gettyimages.com/

Vyskúšajte tieto tipy pre zdravé ďasná!

Ako prvá pomoc zmotajte gázu

Ku krvácajúcim ďasnám sa správajte ako ku každej otvorenej rane. Vezmite si kúsok obväzu, zmotajte ho do „vankúšika“, priložte na zranené miesto a chvíľu počkajte. Za malý okamih by malo byť po všetkom.

Dajte si obklad

Studený obklad (ale dá sa použiť aj kocka ľadu) je výborný proti opuchom, náhlemu krvácaniu alebo ako okamžitá úľava pri bolestivom zápale. Dôležité je, aby ste ho na postihnutom mieste nechali tak dlho, kým problém neustúpi. Trápi vás zápal ďasná alebo zubov? Priložte si na tvár vrecko s mrazenou zeleninou. Funguje spoľahlivo.

Vyplachujte slanou vodou

Zdravé ďasná
https://www.gettyimages.com/

Soľ je prírodná dezinfekcia. Znižuje opuchy, pomáha zastaviť krvácanie a vytvára v ústach alkalické prostredie, ktoré zabraňuje množeniu baktérií. Využite toho a vyrobte si z nej domácu ústnu vodu. Ako na to: Lyžičku morskej soli zmiešajte so šálkou vlažnej vody. Napite sa roztoku, podržte ho v ústach asi 30 sekúnd a potom ho vypľujte. Robte to štyrikrát za sebou, dvakrát denne (ráno po prebudení a večer pred spaním), uvidíte, že sa vám uľaví.

Použite čajový sáčok

Pri ťažkostiach vám pomôže aj obyčajný čaj! Ako na to: Čajové vrecúško dajte na 2 minúty lúhovať. Potom, čo vychladne, ho priložte na postihnuté miesto a nechajte 5 minút pôsobiť. Čaj obsahuje kyselinu trieslovú, ktorá zmierňuje infekcie ďasien.

Jedzte chrumkavú zeleninu

Vaše ďasná potrebujú trochu poriadneho telocviku. A tým je hryzenie a žuvanie jedla. Najlepší tréning im poskytuje chrumkavá zelenina, ako napríklad zeler, mrkva či kaleráb. Pri jej konzumácii sa odstraňujú zvyšky potravín z medzizubných priestorov. Zároveň vznikajú aj sliny, ktoré fungujú ako prírodná čistička chrupu. Vďaka tomu, že koreňová zelenina obsahuje malé percento cukru, nehrozí vám ani zubný kaz.

Vyskúšajte sprchu

Hovorí sa jej tiež „irigátor“. Prúd bohato okysličenej vody čistí nielen ďasná, ale aj medzizubné priestory, kde sa hromadia zvyšky jedla a baktérie. Vďaka tomu účinne predídete riziku kazov, infekcie, zápalov a narušenie zubnej skloviny. Pre lepší antibakteriálny účinok si po „sprche“ vypláchnite ústa ústnou vodou.

Pite harmanček

Táto bylinka má úžasné protizápalové účinky a zároveň blahodárne pôsobí aj na podráždený žalúdok. Preto harmančekový čaj pridajte do svojho pitného režimu. Stačí šálku denne. Prospeje vašim ďasnám, ale aj celému telu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané