Vyskúšajte tento trik a kliešte vás tento rok nebudú trápiť

Zdieľať
kliešť
Vyskúšajte tento trik a kliešte vás tento rok nebudú trápiť Foto: www.gettyimages.com

Predstava romantického večera stráveného v prírode je veľmi lákavá. Sedíte na deke položenej v mäkkej tráve, v ruke držíte pohárik vína, rozprávate sa s osobou, ktorá je vám najdrahšia. Po príchode domov si dáte rýchlu sprchu, ale čo to nevidíte? Nad členkom sa objavila malá, takmer nepoznateľná tmavá bodka, ktorá začína neznesiteľne svrbieť. Pri bližšom preskúmaní zisťujete, že ste si z vonku priniesli nepozvaného hosťa – kliešť! Zachváti vás panika, čo teraz? Hlavou sa vám naháňa encefalitída a borelióza a vy zmätene pobehujete po byte a hľadáte kvapku oleja a tyčinku do uší, ktorou sa pokúsite tohto odporného prenášača chorôb odstrániť.Hrozný scenár? Urobte všetko pre to, aby taká situácia nenastala.

Najaktívnejší sú na konci jari a v lete

Kliešte sú roztoče patriace do čeľade kliešťovitých a ich hlavným zdrojom obživy je sanie krvi cicavcom, plazom a vtákom. Sú hlavnými a najobávanejšími prenášačmi lymskej boreliózy, kliešťovej encefalitídy a rady ďalších infekčných ochorení. Vyskytujú sa na celom našom území a najčastejšie na ne narazíte vo vysokej tráve, kde čakajú na svoju príležitosť prichytení na stonkách vo výške od 20 centimetrov do 1 metra. Šťastie na ne budete mať aj v lesoch.

Od larvy k dospelému jedincovi

Ich vývoj je pomerne zdĺhavý – v ideálnych podmienkach trvá 2 roky, než kliešť prejde všetkými vývojovými štádiami, môže to však zabrať aj 4 roky, v závislosti na voľbe vhodného hostiteľa a teplotných podmienkach. Toto náročné obdobie začína nakladením 1000 – 3000 vajíčok do pôdy, z ktorej vylezú ako šesťnohé larvy. V tomto štádiu hľadajú drobné zvieratá, ku ktorým sa môžu prisať a parazitovať na nich (väčšinou ide o vtáky a jašterice). Po tomto cykle sa z nich stanú osemnohé kliešte ktoré opäť potrebujú vhodného hostiteľa pre ďalší vývoj. Až po druhom cykle prijímania potravy dospievajú.

Ako zariadiť, aby sa vám kliešť vyhol oblúkom?

Všeobecne neznáša ostré pachy, preto nie je nič jednoduchšie, než si vyrobiť domáci repelent z aromatických ingrediencií. Ten získate zvarením mletej škorice a klinčekov. Po vychladnutí prelejte tekutinu do rozprašovača a nastriekajte na zvršky pred každým pobytom v rizikových oblastiach. Ďalšími účinnými pomocníkmi sú éterické olejčeky, najmä tie z mäty, eukalyptu a levandule. Stačí sa nimi jemne potrieť v miestach, ktoré nie sú schované pod oblečením, alebo použiť rovnako ako roztok klinčekov a škorice.

Nenechajte nič na náhodu

Samozrejme je najlepšie vykonať také opatrenia, ktoré vytvoria pre kliešte neprekonateľnú bariéru, teda nedať im žiadnu šancu na prisatie sa na vašu kožu. Toho docielite tým, že budete mať vždy zastrčené nohavice v ponožkách, bez ohľadu na počasie. Po príchode domov sa všetkého oblečenia zbavte a vykonajte dôkladnú prehliadku celého tela. Kliešte sa najradšej zakusujú do miest, kde je koža tenká a ľahko prístupná, čo sú podkolenné jamky, krk, podpazušie a trieslo, majte tieto miesta vždy zakryté. Nezabudnite na pokrývku hlavy, najlepšie kapucňu, ktorá zakrýva aj zadnú časť krku. Ak sa chystáte v prírode nocovať, uistite sa, že váš stan má niekoľko vrstiev, z ktorých jedna musí byť z ľahkej sieťoviny, cez ktorú sa nedostane žiadny hmyz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané