Tiež sa stretávate s nepríjemným prechladnutím? Pátrate po receptoch z domácej lekárničky? Potom narazíte pravdepodobne na tip na horúce mlieko s medom alebo na cibuľový sirup. Ak vám však ani jedna z možnosti nevyhovuje, nevadí.
Alternatív je totiž stále veľa. Máme pre vás hneď tri. Stačí pre nich len siahnuť do chladničky a bleskurýchlo si pripraviť liečivý sirup . A to ako pre obdobie začínajúceho ochorenia, tak aj pre prípad, že ste „kašlík“ tak trochu zanedbali a teraz už začína dosahovať nepekné frekvencie aj intenzity.
Redkvičkový sirup na kašeľ
Reďkovky sa hodia tak nanajvýš do šalátov a nátierok – alebo nie? Bylinkárky tvrdia, že ani náhodou! Kúpte si pekne veľký zväzok (v lete pre neho samozrejme môžete siahnuť i na záhon) a každú reďkovku dobre umyte. Potom nakrájajte na čo najtenšie kolieska, vložte do hlbšej misky a posypte cukrom.
Uložte v teple a počkajte, kým nezačnú púšťať šťavu . Už po hodine si zvyčajne môžete dopriať prvý liečivú lyžičku. Šťava chutí lahodne, nie je v nej ani stopa po pálivosti, bude vám nanajvýš pripadať tak trochu „svieži.“
Akonáhle sa šťava pod zeleninou skoncentruje (najneskôr po pár hodinách), uložte reďkovky do chladničky . Dobre prikryte napríklad iným tanierikom a tvoriaci sa Redkvičkový sirup na kašeľ odoberajte podľa potreby, najlepšie 2-3x denne po lyžičkách. Šťava sa bude tvoriť dva alebo tri dni, potom je nutné použiť ďalší zväzok reďkoviek.
Náš tip: Vypúšťanie šťavy sa môže uľahčiť tým, že reďkovky nejako vhodne zaťažíte. Vhodné je čokoľvek – trebars veľká miska, naplnená suchými strukovinami a pod.
Reďkovkové listy nevyhadzujte, dodajú vám veľa vitamínov
A čo s krásnou zelenou vňaťou , ktorá vám po príprave sirupu zostala? Bolo by škoda ju len tak hodiť na kompost, aj ona je totiž jedlá – a dokonca prekvapivo chutná. Teda ak si odmyslíte nepríjemné chĺpky. Tých sa môžete zbaviť mnohými spôsobmi. Poduste reďkovkové listy krátko na miernom plameni a pridajte k zeleninovej prílohe. Surové potom rozmixujte do smoothie alebo pridajte do pesta .