Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyskúšajte domáce čistiace prostriedky a zlepšite stav našej planéty

reklama:

Domestic liquid detergent.jpeg
Vďaka veľkému množstvu syntetických vonných látok a iných chemikálií v prípravkoch na pranie bielizne sa často stáva, že celý deň chodíme a vdychujeme chemický koktail. Tieto prostriedky, ktoré bežne doma používame, obsahujú aj také chemické látky a rozpúšťadlá, ktoré môžu ovplyvniť náš nervový a endokrinný systém.

Samozrejme, že aj prípravky na pranie, poprípade zmäkčovanie bielizne si môžete sami doma pripraviť

Recept na domáci prací prášok

1 kg pracej sódy (zmäkčuje vodu, odstraňuje špinu)
100 g mydla s jeleňom (čiže marserillské mydlo )
Príprava je veľmi jednoduchá – celé mydlo nastrúhať, zmiešať s prácou sódou a nasypať do vedierka. Ideálne je kýblik s uzáverom.

Ak by ste chceli pripraviť prací prostriedok aj na čisto biele prádlo, bude to vyžadovať viac surovín, ktoré sa však všetky dajú zaobstarať na internete. A tiež sa nezaobídete bez pár informácií, ako napríklad tej, že na efekt čisto bielej bielizne musíte do svojho domáceho prášku dať tiež kyslíkové bielidlo, čiže perkarbonát sodný. Rovnaký nájdete aj v zložení všetkých bežne dostupných pracích práškov. Počas prania sa totiž rozkladá na sódu a peroxid vodíka, ktorý sa práve stará o bielenie. Avšak, táto reakcia nastáva až pri 60 ° Celzia. Ak však nechcete prať na tak vysokú teplotu, je treba do zmesi pridať tiež aktivátor bielidla, známy pod skratkou TAED. Potom sa budete z čiste bielej bielizne tešiť aj po vypraní na 30 ° Celzia.

Domáci prací prášok na bielu bielizeň:

30 g mydla s jeleňom
800 g pracej sódy
7 g aktivátora bielidla (TAED)
150 g bielidla
Pre vôňu možno pridať pár kvapiek obľúbeného éterického oleja, napríklad citrusový.

Príprava prebehne ako u prvej varianty

Nielen, že vytvoríte prací prášok, ktorý ďaleko menej zaťažuje životné prostredie, ale navyše je dosť možné, že bude oveľa lacnejší, než ten, čo máte práve doma .

Osviežovače vzduchu

Allpurposecleaner finished final.jpg.adapt_.full_.high_.jpg
Mali by sme si dávať naozaj pozor na to, čo chceme do nášho tela dobrovoľne vstrebávať. Priemyselné osviežovače vzduchu často obsahujú mix zdraviu škodlivých látok, z ktorých mnohé môžu byť tiež karcinogénne.Pre chemické osviežovače vzduchu totiž v podstate neexistujú žiadne normy pre to, ako moc by mal byť daný produkt bezpečný. Takže tieto zdraviu škodlivé látky môžu obsahovať skutočne vo veľkej koncentrácii. Popri bolesti hlavy a zhoršeného dýchania, ktoré môžu tieto osviežovače spôsobiť (vďaka výskytu benzénu a formaldehydu) môžu mať tiež dosť negatívny dopad aj na funkciu pečene.

Prírodné esenciálne oleje, ale aj zvýšenie podielu zelených rastlín v byte môže pomôcť osviežiť vzduch nášho domova. Ale prírodné esenciálne oleje majú jednoznačné plus naviac tiež vďaka svojim liečivým účinkom, ktoré sú využívané v aromaterapii. Najjednoduchší a zároveň najbezpečnejší spôsob ako ťažiť z účinkov éterického oleja je nakvapkať nami vybraný olej na nejaký predmet, drevo alebo keramiku s pórmi, z ktorého sa potom vôňa uvoľňuje samovoľne. Možno samozrejme využiť aj klasickú aromalampu, ale aj u tej hrozí riziko nedokonalého spaľovania a tým uvoľňovanie určitých škodlivín. Zaujímavosťou je potrebný elektrický difuzér. Ten funguje na princípe vháňania suchého vzduchu, ktorý rozptyľuje éterický olej do vzduchu pomocou mikročastíc. A to všetko sa deje bez toho, aby bol samotný olej zahrievaný.

Bylinky využívané v éterických olejoch a ich účinky:

Levanduľa – má upokojujúce účinky, dobrý vplyv na dýchacie ťažkosti alebo bolesti hlavy, priaznivo účinkuje pri chrípke
Pomaranč – využíva sa pri nechutenstve alebo depresiách
Mäta – je hojne využívaná pri nevoľnostiach, je známa pre dezinfekčné, povzbudzujúce a antiseptické účinky
Borovica – pôsobí na širokú škálu dýchacích ťažkostí, uvoľňuje zahlienené dutiny, posilňuje pri únave
Jazmín – najvýznamnejší olej pre nervové ukľudnenie a proti depresii, uvoľňuje strach, napätie a úzkosť, pôsobí ako afrodiziakum
Ruže – významný olej pri ženských ťažkostiach, harmonizuje srdcovú činnosť

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. marca 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.