Vyskúšajte domáce čistiace prostriedky a zlepšite stav našej planéty

Zdieľať
Allpurposecleaner finished final.jpg.adapt_.full_.high_.jpg

Môže sa bohužiaľ stať, že aj niektoré výrobky označené ako „eco“ alebo „zelené“ môžu obsahovať potenciálne škodlivé látky a prírodné látky potrebné iba z 80%.

Pritom si domáce čističe veľmi jednoducho pripravíme z toho, čo zrejme máme doma bežne k dispozícii, ako napríklad ocot, soľ, citrónová šťava, jedlá sóda a prípadne bylinky, či esenciálne bylinkové oleje.

Cleaning products 696x464.jpg

Recept na univerzálny čistiaci prostriedok:
Na výrobu budete potrebovať fľašu bieleho octu, dve väčšie hrste sušených byliniek ( levanduľa , harmanček, medovka, rozmarín a pod.), Pár kvapiek vami obľúbeného esenciálneho oleja.

Postup: rozdrvte bylinky (pomôže to uvoľniť vonné silice) a premiešajte s octom. Pripravenú zmes nalejeme do uzatvárateľnej pohára a pevne uzavrieme. Necháme zmes približne 5 dní lúhovať, potom scedíme a bylinky vyhodíme. Takto vytvorený čistič nalejeme do rozprašovača a môžeme začať používať pri bežnom dennom upratovaní.

Ak máte doma, zvlášť potrebné v zimnom období veľa pomarančov, môžete využiť aj ich kôru. Aj z nej pripravíte veľmi účinný a zároveň voňavý čistič. Príprava prebieha úplne rovnakým spôsobom: do uzatvárateľnej nádoby dáte kôru približne z jedného celého pomaranča a zalejete (ideálne bielym) octom. Necháte lúhovať približne týždeň a opäť po scedení môžete naliať do rozprašovača a hurá na upratovanie bez chémie!

Pranie bielizne bez chémie

Domestic liquid detergent.jpeg

Vďaka veľkému množstvu syntetických vonných látok a iných chemikálií v prípravkoch na pranie bielizne sa často stáva, že celý deň chodíme a vdychujeme chemický koktail. Tieto prostriedky, ktoré bežne doma používame, obsahujú aj také chemické látky a rozpúšťadlá, ktoré môžu ovplyvniť náš nervový a endokrinný systém.

Samozrejme, že aj prípravky na pranie, poprípade zmäkčovanie bielizne si môžete sami doma pripraviť

Recept na domáci prací prášok

1 kg pracej sódy (zmäkčuje vodu, odstraňuje špinu)
100 g mydla s jeleňom (čiže marserillské mydlo )
Príprava je veľmi jednoduchá – celé mydlo nastrúhať, zmiešať s prácou sódou a nasypať do vedierka. Ideálne je kýblik s uzáverom.

Ak by ste chceli pripraviť prací prostriedok aj na čisto biele prádlo, bude to vyžadovať viac surovín, ktoré sa však všetky dajú zaobstarať na internete. A tiež sa nezaobídete bez pár informácií, ako napríklad tej, že na efekt čisto bielej bielizne musíte do svojho domáceho prášku dať tiež kyslíkové bielidlo, čiže perkarbonát sodný. Rovnaký nájdete aj v zložení všetkých bežne dostupných pracích práškov. Počas prania sa totiž rozkladá na sódu a peroxid vodíka, ktorý sa práve stará o bielenie. Avšak, táto reakcia nastáva až pri 60 ° Celzia. Ak však nechcete prať na tak vysokú teplotu, je treba do zmesi pridať tiež aktivátor bielidla, známy pod skratkou TAED. Potom sa budete z čiste bielej bielizne tešiť aj po vypraní na 30 ° Celzia.

Domáci prací prášok na bielu bielizeň:

30 g mydla s jeleňom
800 g pracej sódy
7 g aktivátora bielidla (TAED)
150 g bielidla
Pre vôňu možno pridať pár kvapiek obľúbeného éterického oleja, napríklad citrusový.

Príprava prebehne ako u prvej varianty

Nielen, že vytvoríte prací prášok, ktorý ďaleko menej zaťažuje životné prostredie, ale navyše je dosť možné, že bude oveľa lacnejší, než ten, čo máte práve doma .

Osviežovače vzduchu

Allpurposecleaner finished final.jpg.adapt_.full_.high_.jpg

Mali by sme si dávať naozaj pozor na to, čo chceme do nášho tela dobrovoľne vstrebávať. Priemyselné osviežovače vzduchu často obsahujú mix zdraviu škodlivých látok, z ktorých mnohé môžu byť tiež karcinogénne.Pre chemické osviežovače vzduchu totiž v podstate neexistujú žiadne normy pre to, ako moc by mal byť daný produkt bezpečný. Takže tieto zdraviu škodlivé látky môžu obsahovať skutočne vo veľkej koncentrácii. Popri bolesti hlavy a zhoršeného dýchania, ktoré môžu tieto osviežovače spôsobiť (vďaka výskytu benzénu a formaldehydu) môžu mať tiež dosť negatívny dopad aj na funkciu pečene.

Prírodné esenciálne oleje, ale aj zvýšenie podielu zelených rastlín v byte môže pomôcť osviežiť vzduch nášho domova. Ale prírodné esenciálne oleje majú jednoznačné plus naviac tiež vďaka svojim liečivým účinkom, ktoré sú využívané v aromaterapii. Najjednoduchší a zároveň najbezpečnejší spôsob ako ťažiť z účinkov éterického oleja je nakvapkať nami vybraný olej na nejaký predmet, drevo alebo keramiku s pórmi, z ktorého sa potom vôňa uvoľňuje samovoľne. Možno samozrejme využiť aj klasickú aromalampu, ale aj u tej hrozí riziko nedokonalého spaľovania a tým uvoľňovanie určitých škodlivín. Zaujímavosťou je potrebný elektrický difuzér. Ten funguje na princípe vháňania suchého vzduchu, ktorý rozptyľuje éterický olej do vzduchu pomocou mikročastíc. A to všetko sa deje bez toho, aby bol samotný olej zahrievaný.

Bylinky využívané v éterických olejoch a ich účinky:

Levanduľa – má upokojujúce účinky, dobrý vplyv na dýchacie ťažkosti alebo bolesti hlavy, priaznivo účinkuje pri chrípke
Pomaranč – využíva sa pri nechutenstve alebo depresiách
Mäta – je hojne využívaná pri nevoľnostiach, je známa pre dezinfekčné, povzbudzujúce a antiseptické účinky
Borovica – pôsobí na širokú škálu dýchacích ťažkostí, uvoľňuje zahlienené dutiny, posilňuje pri únave
Jazmín – najvýznamnejší olej pre nervové ukľudnenie a proti depresii, uvoľňuje strach, napätie a úzkosť, pôsobí ako afrodiziakum
Ruže – významný olej pri ženských ťažkostiach, harmonizuje srdcovú činnosť

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané