Trápia vaše deti jarné zápaly uší ?
Spôsobujú ich baktérie a vírusy, a s tými si dokážu mnohé bylinky ľahko poradiť. Ale pomôže vám aj obyčajné kuchynské korenie, stačí len vedieť, ako ho dávkovať.
Najlepšie prírodné antibiotikum – kapucínka
Áno, kapucínka – pochádzajúcda až z ďalekej Južnej Ameriky – si dokáže poradiť aj so zlatým stafylokokom. A ak sa spoja so šalviou a myrtou, dokáže vo vašich ušiach doslova zázraky.
Pripravte si po jednej lyžici od každej bylinky (v sušenom stave). Zalejte alkoholom tak, aby boli všetky časti ponorené, uložte na štrnásť dní na suché a chladné miesto. Potom preceďte a používajte ako tinktúru do uší. Ako prevencia postačí 2-3 kvapky jedenkrát denne, v prípade ťažkostí dávku zdvojnásobte a kvapkajte si do uší 2-3 x denne.
Pomôže aj levandula
Rovnako dobrý účinok má aj levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia). Budete potrebovať dve lyžice čerstvej levandule alebo lyžicu sušenej. Zalejte alpou a nechajte týždeň lúhovať. Ak si nechcete kvapkať priamo do ucha, namočte v levanduľových kvapkách vatu a vložte dovnútra. Ponechajte na mieste aspoň 20 minút, ale nie viac ako hodinu.
Kapsička pastierska
Ak sa to všade okolo vás priamo zelená, môžete úľavu pre svoje uši získať hneď. Natrhajte mladé kostrnky kapsičky pastierskej (Capsella bursa-pastoris) a vytlačte z nich šťavu. Tú potom aplikujte priamo do ucha. Stačí dve až tri kvapky dvakrát denne a dočkáte sa zázrakov.
Pri akútnom probléme pridajte jablčný ocot
Ak sa bolesť uší neodbytne hlási o slovo, skombinujte jeden z uvedených receptov s výplachmi jablčného octu. Zrieďte jablčný ocot s vodou v pomere 1: 1, jemne nalejte do každého ucha malú lyžičku a ihneď nakloňte hlavu tak, aby tekutina mohla rýchlo vytiecť von. Opatrne vysušte. Opakujte 2x denne po dobu akútnych problémov.