Autobus sa nesie tichom, keď zrazu hlasná konverzácia prerazí pokoj: „Ahoj Anička, počuj, mojej susedy syn si domov priviedol takú fiflenu, je tak strašne namyslená. A vraj že je doktorka, čudovala by si sa aké má hrozné vlasy, prefarbené , no vyzerá hrozne,a že pani doktorka…“ Všetci v autobuse tak vedia detaily o žene a celej situácie.
Určite ste sa už ocitli v situácii, keď ste nechtiac počuli cudzí telefonát. V električke, reštaurácii alebo v čakárni. Stačí, že niekomu zazvoní mobil, a už to vie každý naokolo. Hoci väčšina z nás pozná základné pravidlá slušného správania, ako napríklad pozdraviť pri príchode alebo kto má vstúpiť prvý do miestnosti, etika pri používaní mobilných telefónov nie je taká samozrejmá.
Kedy by ste mali zložiť mobil bokom? Telefonovanie počas cesty verejnou dopravou často spôsobí, že vás ostatní nepočujú dobre, no váš rozhovor počujú všetci. Hoci neexistujú jasné pravidlá, ktoré by regulovali používanie mobilov, jedno zlaté pravidlo je, že ak sa vám niekto ozve v nevhodnej chvíli, mali by ste sa ospravedlniť a vzdialiť. Mobilný telefón by mal byť stíšený v mnohých situáciách, kde by mohol rušiť.
Stretnutia a porady?
Jedno z miest, kde mobil určite nemá miesto, je práca, konkrétne počas pracovných stretnutí či porád. Keď ste v dôležitých rozhovoroch alebo rokovaniach, mali by ste si telefón stíšiť alebo vypnúť. Ak je potrebné, môžete nastaviť automatickú odpoveď, že sa ozvete neskôr.
Rušíte iných?
Podobné pravidlo platí aj na iných miestach, kde by váš telefonát mohol niekoho obťažovať. To znamená na úradoch, v čakárňach, ale aj vo vlaku, kaviarni či reštaurácii. A čo už len kino alebo divadlo? Nie je dôvod, aby ste sa nechali vyrušovať telefónom v súkromných alebo spoločenských situáciách. Vypnutie mobilu vás nielen ochráni pred rušením, ale tiež zabezpečí, že nebudete vyrušovať iných.
Rodinný čas bez mobilu
Nielen na verejnosti, ale aj v rodinnom kruhu je mobil niekedy na obtiaž. Počas stolovania je neslušné nielen telefonovať, ale aj používať mobil celkovo. Ak vám zazvoní telefón počas obeda, mali by ste sa ospravedlniť, odísť od stola a vybaviť hovor. Samozrejme, ak ide o naliehavú záležitosť, rodina to pochopí. V opačnom prípade môžu všetky správy a telefonáty počkať, kým dojete.
Tým, že budete venovať pozornosť správnemu používaniu mobilu v rôznych situáciách, zabezpečíte, že nebudete rušiť svoje okolie ani blízkych a zároveň si zachováte spoločenské správanie.