Vypestujte si kaleráby! Sú chutné, šťavnaté a zdravé!

Zdieľať
Vypestujte si kaleráby
Vypestujte si kaleráby! Sú chutné, šťavnaté a zdravé! Foto: depositphotos.com

Jedna z prvých zelenín, ktorú môžeme na jar žať, je kaleráb. Môžeme ju pestovať ako rannú či neskorú, v modrej alebo bielej variante.

Jej prínos pre naše zdravie je veľký a jej využitie v kuchyni je mnohostranné.

Kaleráby sú často považované za úplne obyčajnú zeleninu, ale v skutočnosti v sebe skrývajú veľa zdraviu prospešných látok.

Najčastejšie konzumujeme kaleráby čerstvé, pretože dobre chrumkajú a majú šťavnatú a osviežujúcu chuť, ale aj po tepelnej úprave sú veľmi lahodné.

Ako ich pestovať?

Aby sa im dobre darilo, treba im poskytnúť správnu zeminu. Pôda musí byť dobre spracovaná, s pridaným vyzretým humusom, aby mala dostatok živín pre výživu plodu. Rozhodne nepridávame čerstvý hnoj, lebo ten kaleráby neznášajú. Sadeničky sadíme na záhon iba tak hlboko, ako boli v predpestovacích nádobkách, alebo v parenisku, nie hlbšie, pretože inak by začali tvoriť veľmi deformované buľvy. Po výsadbe zakryjeme sadeničky netkanou textíliou, ktorá ich chráni jednak pred útokom nežiadúceho hmyzu, ako je mlynárik kapustový a najmä jeho húsenice, jednak pomôže rastlinky ochrániť pred teplotnými výkyvmi, ktoré najmä v apríli nastávajú.

U kalerábov je veľmi dôležité dbať na zálievku. Tá musí byť pravidelná, pretože výkyvy v príjme vody spôsobujú to, že buľvy často praskajú. Existujú síce odrody, ktoré sú proti praskaniu odolné, avšak napriek tomu odporúčame si pravidelnosť zálievky strážiť. Dbajte na dostatočnú zálievku, aby nedochádzalo k drevnateniu buliev, ktoré potom strácajú svoju lahodnú a chrumkavú chuť.

Pre krásne veľké buľvy je tiež nevyhnutné dodržiavať medzi jednotlivými sadenicami dostatočné rozostupy. Všeobecne platí, že sadivo by malo byť v spone 25×25 cm u skorých odrôd, ktoré sa zberajú menšie, a 40×30 cm u neskorých odrôd.

Kedy kaleráb zberáme?

Vegetačná doba skorých odrôd a odrôd určených na rýchlenie je zhruba 80-82 dní, u letných odrôd sa pohybuje medzi 85-90 dňami a u neskorých odrôd môžeme počítať až so 105 dňami. Skoré odrody oboch farieb zberáme vtedy, ak dosahujú buľvy priemer okolo piatich centimetrov, pretože pri väčšom vzraste strácajú krehkosť a šťavnatosť. K týmto odrodám patrí napríklad modrý Ballot F1, z bielych potom najobľúbenejšie Luna, Korfu F1 alebo Kref F1.

Prečo sú také prospešné pre naše zdravie?

Táto zelenina obsahuje veľké množstvo vitamínu C, minerálnych látok, predovšetkým draslíka, ktorý napomáha udržiavať krvný tlak v rovnováhe, ďalej sú bohatým zdrojom vlákniny, a to v jej rozpustnej aj nerozpustnej forme, ktorá je veľmi prospešná pre tráviaci systém tela a tiež napomáha vylučovaniu škodlivých karcinogénnych látok z tela. Veľké množstvo vitamínu E obsiahnutého v kaleráboch má pozitívne účinky na pokožku a vlasové korienky. Odporúča sa konzumovať kaleráby aspoň 4x týždenne, a to čerstvé či tepelne upravené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané