Kŕčové žily sú nielen estetickú vadou, ale hlavne môžu spôsobovať ďalšie závažné zdravotné komplikácie vrátane embólie.
Aká je prevencia vzniku kŕčových žíl?
Najlepšie je samozrejme kŕčovým žilám preventívne predchádzať, a to hlavne pohybom a stravou. Kŕčové žily hrozia najviac ľuďom, ktorí musia napr. v zamestnaní dlhodobo stáť alebo sedieť (kuchár, všetky kancelárske profesie a pod.), Ďalej potom ženám v tehotenstve a pri pôrode. Vhodnou prevenciou je tu pohyb – chôdza, beh, cvičenie. Ohľadom stravy je potrebné doplniť najmä vitamín P, ktorý nájdeme v pohánke, arónie (čierna jarabina) a v bielej časti citrusových plodov (tzv. Albedo).
Liečba kŕčových žíl
Keď už kŕčové žily vzniknú, opäť treba telu dodávať hlavne vitamín P . Ďalej potom môžeme vnútorne skúsiť odvary z nasledujúcich bylín: ginko, Divozel, gaštan (pagaštan konský), estragón, hluchavka. Výborné sú tiež zmesové čaje
Čaj na kŕčové žily :
- 1 diel rebríčka
- 1 diel slezu
- 1 diel púpavy
Všetko zalejeme vriacou vodou a necháme 15 minút lúhovať. Precedíme a pijeme až 3x denne.
Čaj na kŕčové žily :
- 1 diel majoránky
- 1 diel bazalky
- 1 diel mäty
Opäť zalejeme vriacou vodou a necháme 10-15 minút lúhovať. Precedíme a pijeme 1-2 denne.
Obklady na kŕčové žily: zvonka pomáhajú obklady z čerstvých listov bielej kapusty, ktoré pomačkáme valčekom a nanesieme na 3-4 hodiny, nohy zabalíme do uteráka a zostaneme pokiaľ možno v kľudovom režime.
Ďalším neinvazívnym riešením kŕčových žíl je použitie kompresných pančúch .
Ak nič z toho nezaberie, je nutná farmakologická liečba , alebo odstránenie žil sklerotizáciou, laserom či chirurgicky . To však je už vždy zásah do organizmu, ktorý si v niektorých prípadoch vyžiada aj pacientovu hospitalizáciu a vždy dodržiavanie režimu spánku.
Ananás lieči aj kŕčové žily
Ananás funguje ako liek na hnačku, ako odtučňovacia kúra alebo ako afrodiziakum. Toto sladké exotické ovocie obsahuje dôležité minerály, vitamíny a ďalšie látky.
Pravidelná konzumácia ananásu významne prospieva vášmu zdraviu. Podporuje trávenie, preto sa využíva pri diétach. Obsahuje množstvo ďalších dôležitých látok, medzi ktoré patrí aj enzým bromelín . Preto ho ocenia aj ľudia trpiaci ochorením žíl. Vedci zistili, že prispieva k znižovaniu opuchov a udržiava zdravý žilový systém .
Sladký aj zdravý
Ananás pochádza z Južnej Ameriky. V súčastnosti je však pestovaný skoro všade po celom svete v trópoch a teplejších subtrópoch. Sladké ovocie si vďaka tomu možno obstarať takmer po celý rok.
Obsahuje:
- vitamíny skupiny B
- vitamín C
- betakarotén
- rad stopových prvkov, napríklad horčík, zinok, železo a mangán.
- Bromelín je enzým, ktorý štiepi bielkoviny a podporuje tým trávenie. Je to aj silná protizápalová látka , ktorá dokáže zmierniť opuchy, bolesť a podporuje hojenie rán . Využíva sa aj ako alternatívny doplnok k liečbe kŕčových žíl a hemeroidov. Vedecké výskumy preukázali, že pôsobením bromelínu dochádza k výraznému zníženiu opuchov a bolestivosti poškodených tkanív.
Jeho účinky v terapii kŕčových žíl doteraz nie sú podložené žiadnym výskumom. Preto by používanie bromelínu nemalo nahradiť klasickú liečbu, ktorá zahŕňa bioflavonoidy, kompresívne pančuchy a chirurgickú terapiu. Pravidelnou konzumáciou ananásu ale nič nepokazíte, a prospejete svojmu zdraviu.
Pozitívne účinky
V Južnej Amerike sa ananás pôvodne používal pre zmiernenie zažívacích ťažkostí. Bromelín má rad ďalších účinkov, ktoré podporujú zdravie ľudského organizmu:
- Enzým bráni prílišnému zhlukovaniu krvných doštičiek, vďaka čomu sa uplatňuje v prevencii kardiovaskulárnych chorôb.
Bromelín sa používa ako podporná liečba pri zápaloch horných a dolných dýchacích ciest. Jeho pôsobením dochádza k riedeniu hlienov. - Vedecké výskumy potvrdili jeho stimulačný účinok na imunitný systém .Povzbudením imunity zamedzuje vzniku nádorov.
- Vďaka jeho schopnosti odvodňovať a odbúravať tuky sa veľmi využíva pri chudnutí.
- Bromelín tiež chráni črevo pred nebezpečnými parazitmi a baktériami.
Jeho konzumácia prináša ľudskému organizmu mnoho prospešných látok, z čoho môžu profitovať aj jedinci trpiaci kŕčovými žilami. Takže si toto ovocie zaraďte do vášho jedálnička a venujte mu pozornosť.