Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vylieči vás aj obyčajný čierny čaj!

reklama:
Dark tea2.jpg

Podľa austrálskych vedcov tri šálky tohto čierneho nápoja denne významne znižujú tak systolický, ako diastolický tlak. Konečná hodnota krvného tlaku sa potom vždy skladá z nameraných výsledkov týchto dvoch tlakov. Tvrdenie o blahodárnom vplyve čaju na naše srdce sa zakladá na výsledkoch štúdie, do ktorej bolo zapojených 95 dobrovoľníkov vo veku od 35 do 75 rokov.

Polovica z nich popíjala trikrát denne pravý čierny čaj, zatiaľ čo druhá polovica dostávala len placebo. To svojou chuťou síce bolo od pravého čaju na nerozoznanie a obsahovalo aj príslušnú dávku kofeínu, avšak v skutočnosti nepochádzalo z čajovej rastliny. Po pol roku sa ukázalo, že ľudia pijúci pravý čierny mok majú krvný tlak v priemere o 2 až 3 mmHg nižší než tí, ktorí dostávali len placebo.

Pozitívnych efektov je viac

Ak sa výsledky štúdie austrálskych vedcov potvrdia, zaradí sa dobrý vplyv čaju na výšku krvného tlaku do dlhého radu iných priaznivých účinkov, ktoré má tento nápoj na ľudské zdravie.

A aké to sú?

– Čierny čaj obsahuje (rovnako ako ten zelený) látky, ktoré bránia vzniku rakovinového bujnenia.
– Pitie tohto nápoja podporuje náš imunitný systém.
– Vďaka nemu viac spaľujeme tuky.
– Má tiež antivírusové účinky.
– Čierny čaj má pozitívne účinky na naše cievy a tým znižuje riziko vzniku aterosklerózy, srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.

-Prispieva k rozširovaniu priedušiek a napomáha poteniu, preto sa odporúča pri nachladnutí.

-Pomáha aj pri žalúdočných problémoch – podporuje očistenie čriev a tvorbu žalúdočných štiav. Je tiež dobre známe, že slabý čierny čaj sa podáva pri hnačke alebo zvracaní

Tento fakt bol dokázaný jedným výskumom z roku 2016, kedy sa čierny čaj podával pacientom vo veku od 2 až 12 rokov. Záverom bolo zistenie, že čierny čaj bol bezpečným a lacným spôsobom ako pomôcť pri hnačkách nebakteriálneho pôvodu

-Čierny čaj sa využíva aj na nadmerné potenie nôh. Obsiahnuté látky majú antibakteriálne a protiplesňové účinky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 15. decembra 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.