Listy taktiež spracovávali do jemnej pasty ako obväz na rany. Rozdrvené listy rastliny boli tiež aplikované na telo ako odpudzovač hmyzu.
Na začiatku deväťdesiatych rokov vedci austrálskej univerzity zahájili štúdiu o esenciálnom oleji z čajovníka. Ich účelom bolo vyšetriť a overiť liečebné vlastnosti oleja z čajovníka, najmä antimikrobiálne výhody oleja. Olej z čajovníka preukázal široké spektrum schopností v liečbe bakteriálnych, plesňových a vírusových infekcií.
Vyrába sa parnou destiláciou listov austrálskej Melaleuca alternifolia. Je to druh rastlín, ktorý rastie iba v Austrálii a pochádza zo severného Nového Južného Walesu. Žatva listov z tea tree nie je ľahká, pretože tieto rastliny rastú v močiaroch zamorených hadmi a hmyzom. Strojové zariadenia za týchto podmienok nemožno využívať, takže listy musia byť rezané ručne. Pracovníci používajú mačety na rezanie výhonkov a potom použijú nôž na odrezanie listov z vetiev.
Pravidelné orezávanie podporuje ich rast. Poškodenie stromov alebo okolitého ekosystému nie je spôsobené, pretože strojné zariadenie nemožno použiť. Listy sa potom umiestnia do parného destilátora. Olej je ťahaný z listov, pláva na povrchu vody v zberných nádržiach. Olej z čajovníka prechádza procesom filtrácie, než sa naleje do kontajnera. Vzhľadom k tomu, že tento olej získal skvelú povesť a popularitu, boli zavedené plantáže čajových stromov, kde sa produkt pestuje ekologicky.
Zloženie oleja
Rastlinný olej obsahuje viac ako 100 samostatných súčastí. Jedná sa prevažne o monoterpény, sesquiterpene a ich alkoholové formy. Olej z čajovníka obsahuje aspoň 30% terpinen-4-olu, ktorý spôsobuje väčšinu antimikrobiálnej aktivity.
Liečivé použitie
Tea tree oil sa ukázal ako účinný pri liečbe kožných infekcií. Či už je príčinou infekcie bakteriálny, hubový alebo vírusový pôvod, tea tree olej pracuje k jej uzdraveniu. Hoci poskytuje silné účinné látky, čajovníkový olej nevykazuje nebezpečné vedľajšie účinky. Tento svetlo žltý alebo bezfarebný olej vonia podobne ako eukalyptus. Hoci obsahuje viac ako 100 zlúčenín, doteraz bolo identifikovaných len 79 látok. Niektoré z týchto zlúčenín sa nenašli nikde inde v prírode.
Olej z čajovníka je účinný v rôzne silných formách pri liečbe akné, artritídy, infekčných vredov, herpetických lézií a bradavíc. Olej z čajovníka môže byť zriedený olivovým olejom a striekaný na podráždenú oblasť, ako v prípade artritídy alebo dni. Ak olej pridáme do vody do kúpeľa, dosiahneme upokojenie celej oblasti kože.
upokojuje pokožku
Olej z čajovníka môže zmierniť príznaky drobných popálenín, popraskaných pier, vyrážky z kiahní, lupín, suchej kože, ekzému. Prírodný olej pôsobí tiež ako antiseptická liečba drobných rezov.
zmierňuje prechladnutie
Niekoľko kvapiek umiestnených do horúceho kúpeľa a držané nad nosom pomocou handričky uľahčuje dýchanie, zmierňuje bolesti hlavy, nachladnutie, astmu a bronchitídu.
Vzhľadom na široké spektrum vírusových, mikrobiálnych a hubových patogénov, proti ktorým je tea tree oil účinný, je jeho použitie stále viac rozširované.