Vyhodiť pomarančovú kôru? Nikdy! Bude sa hodiť na očistu domácnosti aj prevoňanie interiéru

Zdieľať
pomaranč

Ako mať domácnosť ako povestnú klietku? Možnosť je nakúpiť množstvo rôznych čistiacich prostriedkov a pustiť sa do práce. Je však dôležité mať na pamäti, že všetky reklamami propagované výrobky sú nielen neskutočne drahé, ale často obsahujú veľmi agresívne chemikálie, ktoré ohrozujú ľudské zdravie aj okolité prostredie, najmä spodné vody. Oveľa efektívnejšie je siahnuť po ekologických prostriedkoch, ktoré sa navyše vyrábajú z odpadu. Áno, z pomarančových šupiek, ktoré by inak v lepšom prípade skončili na komposte, v horšom v zmiešanom odpade.

Pomarančovú kôru nevyhadzujte!

Iste si mnohí spomínajú na dobu, kedy sa sušila pomarančová kôra na kúreniach a nosila v papierových sáčkoch do školy. Školy, ktoré nazbierali najviac, potom dostali odmenu, niekedy ani to nie. V tej dobe sa nepoužívala príliš na potravinárske účely ako je tomu dnes, keď sa pridáva jemne drvená do báboviek, buchiet či iných dezertov, ale slúžila na farmakologické účely. Zo sušenej pomarančovej kôry sa získavala látka hesperidín, ktorá je základnou zložkou liekov na cievy a žily, mimochodom týmto spôsobom sa vyrábajú tieto prostriedky dodnes. Ale ako použiť sušené pomarančové šupky v domácnosti?

Šup s nimi do pohára

Na výrobu domáceho čističa sa nemusí sušiť, ale po olúpaní dužiny sa vloží do zaváracieho pohára. Nemusia sa príliš utláčať, jednoducho sa naskladajú do nádoby s objemom, ktorý sa podarí v domácnosti rýchlo naplniť, a obsah sa zaleje klasickým osempercentným kvasným liehovým octom až po okraj. Pohár sa uzavrie pomocou skrutkovacieho viečka a odloží na tmavé miesto s izbovou teplotou na dva týždne. Pozor, aby sa k nádobe nedostali deti alebo domáce zvieratá.

Použitie domáceho čističa

Po odležaní sa obsah nádoby precedí a zaleje do uzatvárateľnej sklenenej nádoby a používa sa ako bežný octový čistič. Oproti nemu nie je octová vôňa taká intenzívna, naopak má nádych po citrusoch. Zmes sa môže používať ako koncentrovaný čistič s dezinfekčnými účinkami pri upratovaní kúpeľne a toalety, prípadne ho zriediť vodou pri umývaní podlahy. Po umytí stačí opláchnuť čistou vodou a všetko je dokonale čisté. A čo so sušenými šupkami? Dobre poslúžia namiesto drahých osviežovačov vzduchu. Stačí ich aranžovať do zdobeného pohára a postaviť na krb alebo do kúpeľne na vaňu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané