Vyčistite dom od vírusov chrípky. Čo by ste mali dezinfikovať alebo vyhodiť?

Zdieľať
chrípka

Máte doma maróda s chrípkou, od ktorého nechcete nič chytiť? Alebo ste sa konečne zbavili chrípky vy sami a dúfate, že už neochoriete? V tom prípade by ste mali od chrípkových vírusov dôkladne vyčistiť aj svoj domov. Vírus chrípky totiž dokáže prežiť až 48 hodín, takže na vás môže pokojne číhať na každom rohu. Ako sa jej zbavíte?

Asi si myslíte, že aby ste sa zbavili vírusov chrípky úplne, treba dezinfikovať celý domov. Ale to nie je úplne pravda. Dôsledne dezinfikujte iba niekoľko základných vecí, na ktorých sa choroboplodné zárodky vyskytujú najčastejšie. Chrípkových vírusov sa navyše zbavíte aj inými spôsobmi.

Televízny ovládač

Pokiaľ máte doma maróda s chrípkou, existuje až 80-percentná pravdepodobnosť toho, že chrípkové vírusy budú práve na televíznom ovládači. Preto ho dezinfikujte (špeciálnou dezinfekciou v spreji) pokojne niekoľkokrát za deň. Na tento predmet sa veľmi často zabúda, preto jeho priebežné čistenie rozhodne nepodceňujte.

Mobily, notebook a tablet

Rovnako ako na diaľkovom televíznom ovládači aj na mobilnom telefóne si veľmi často a veľmi rady lebedia chrípkové vírusy. To isté platí o klávesnici notebooku alebo dotykovom displeji tabletu. Všetky tieto zariadenia preto oveľa častejšie dezinfikujte.

Posteľná bielizeň a pyžamo

Posteľnú bielizeň a pyžamo počas choroby vymieňajte ideálne každý deň. Po výmene ich perte v práčke na najvyššiu teplotu, ktorú materiál dovoľuje. Choroboplodných zárodkov sa následne zbavíte aj vďaka sušeniu v sušičke.

Prikrývky a vankúše

Prikrývky a vankúše, v ktorých ste sa počas chrípky potili, len tak do práčky nenaskladáte. Chrípkových vírusov sa ale v tomto prípade zbavíte tak, že prikrývky a vankúše jednoducho vyhodíte na niekoľko hodín von na mráz.

Matrac

Čistenie matraca je už poriadnym orieškom, zvlášť keď na ňom potrebujete večer zase spať. Čo teda robiť? Z matraca vyzlečte prestieradlo, matrac rovnomerne a ľahko postriekajte dezinfekčným prostriedkom v spreji a nechajte pri otvorenom okne uschnúť. Matrac nakoniec dôkladne vysajte vysávačom.

Kúpeľňa a toaleta

V boji proti chrípkovým vírusom musíte dať do pucu celú ako kúpeľňu, tak toaletu. Okrem dezinfekcie si prizvite na pomoc aj ďalšie čistiace prostriedky, hodiť sa vám v tomto prípade bude aj parný čistič. Zamerajte sa na vaňu, umývadlo, vodovodné kohútiky, záchodovú misu aj s doštičkou a tiež na rôzne madlá.

Uteráky a kuchynské utierky

Práve uteráky, ale aj kuchynské utierky by ste mali v čase nákazy chrípkou vymieňať každý deň. V práčke ich následne vyvarte na najvyššiu teplotu.

Povrchy, ktorých sa najčastejšie dotýkate

Počas boja proti chrípkovým vírusom by ste mali dôkladne a priebežne dezinfikovať aj povrchy, ktorých sa často dotýkate. Ide o spínače, kľučky pri dverách alebo zábradlie na schodisku. Ale tiež o rukoväť skríň (napríklad v kuchyni alebo obývačke), rukoväť pri dvierkach chladničky či mikrovlnky alebo celú plochu kuchynskej dosky.

Povrchy, po ktorých chodíte

Zabúdať by ste nemali ani na povrchy, po ktorých pravidelne každý deň chodíte. Dlažbu a ďalšie hladké povrchy vytrite horúcou vodou s dezinfekčným prostriedkom, koberce potom vysajte klasickým vysávačom.

Použitý riad

Ak máte doma umývačku, je to obrovská výhoda. Použitý riad v období chrípky umývajte na maximálnu možnú teplotu. Ideálne 60 stupňov Celzia a viac. Zbavíte sa vďaka tomu chrípkových vírusov, ktoré mohli zostať na príboroch, hrnčekoch alebo tanieroch.

Kefka na zuby

Po prekonanej chrípke starú kefku na zuby vyhoďte a radšej si kúpte novú. Ak ale ide o drahší typ zubnej kefky, odstránite z nej chrípkové vírusy tak, že ju na 30 minút ponoríte do peroxidu vodíka a potom prepláchnete pod vodou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané