Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyberte si tie správne slnečné okuliare

reklama:

Slnečné okuliare chránia oči pred škodlivým UV žiarením.

Sú aj obľúbeným módnym doplnkom a preto si na ich výbere dávame naozaj záležať.

UV filter u slnečných okuliarov

Slnečné okuliare chránia okrem očí i pokožku okolo nich. Vyberať by ste mali okuliare s UV filtrom 400, ktorý neprepustí žiadne žiarenie nižšej vlnovej dĺžky ako 400 nanometrov a je tak pre oči dokonalou ochranou.

Retro Girl Desktop Background

Druhy skiel u slnečných okuliarov

Medzi najobľúbenejšie farby slnečných okuliarov patrí hnedá, šedá a tmavo zelená. Tieto farby totiž neovplyvňujú naše farebné vnímanie. Ak si kupujete okuliare za účelom módneho doplnku, siahnite aj po ružovej, modrej, žltej alebo oranžovej farbe. V tomto prípade je ale dobré vedieť, že napríklad okuliare s modrými sklami nie sú vhodné na riadenie, pretože tlmia červenú a zelenú farbu . Sklá vyberajte aj podľa intenzity zafarbenia, ktorá je ukazovateľom, koľko percent farby jednotlivá šošovka obsahuje

Polarizačné okuliare

Polarizačné okuliare sú vhodné predovšetkým pre vodičov, ale oceníte ich aj pri športe a bežnom nosení. Tieto okuliare poskytujú jasnejšie videnie s väčším kontrastom a zvýrazňujú prirodzenosť farieb. Poskytujú očiam 100% ochranu pred slnkom. Okuliare s polarizačným filtrom sú k očiam šetrnejšie a toľko ich nenamáhajú. Tieto okuliare sú k dostaniu v základných odtieňoch šedej, hnedej a šedozelenej. Sú dokonca k dostaniu aj so samozafarbovacou okuliarovou šošovkou, ktorá sa prispôsobuje meniacim sa svetelným podmienkam.

Ak si chcete overiť, že naozaj máte okuliare s polarizačným filtrom, stačí, keď na seba dáte dvoje polarizačné okuliare. Ak obsahujú polarizačný filter, budete cez ne dobre vidieť. A akonáhle jedny z nich otočíte o 90 °, neuvidíte vôbec nič. Ich skla sa stanú nepriehľadnými.

F332ef02b829383ad07fed14dabdff9f.jpg

Antireflexná úprava okuliarov

Vďaka antireflexnej úprave šetríte svoje oči približne o 8% viac ako s okuliarmi bez tejto úpravy. Oplatia sa hlavne pri práci s počítačom, pri umelom osvetlení a pri riadení za horšej viditeľnosti. S týmito okuliarmi vám ostatní uvidia do očí, čo pri komunikácii ocení protistrana.

Slnečné dioptrické okuliare

Slnečných dioptrických okuliarov možno docieliť viacerými spôsobmi. Ak nechcete nové okuliare, môžete si vziať kontaktné šošovky a na oči nasadiť slnečné okuliare. K dostaniu sú aj slnečné polarizačné okuliare, ktoré sa nasadzujú cez dioptrické okuliare, takzvané slnečné okuliare cez okuliare.

Ďalšou možnosťou je si na dioptrické okuliare zaobstarať slnečné klipy, ktoré prichytíte svorkou na obrúčky dioptrických okuliarov. Ak sa rozhodnete pre úpravu svojich existujúcich okuliarov, môžete si nechať do slnečných okuliarov zabrúsiť tmavé dioptrické šošovky. Pri použití rovnakej farby šošoviek ani nespoznáte, že boli okuliare upravené. A podobný postup možno vykonať aj naopak. Do dioptrických rámov možno použiť aj dioptrické slnečné šošovky.

Existuje niekoľko variantov dioptrických slnečných šošoviek. Môžete si zvoliť šošovky polarizačné, samozafarbovacie, s antireflexnou vrstvou a ďalšími povrchovými úpravami, multifokálne, celoplošne sfarbené, gradálne sfarbené, plastové alebo minerálne.

27046009 sunglasses wallpapers.jpg

S vhodným výberom vám v očnej optike určite radi poradia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 22. júna 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.