Všetko o tehotenskom teste a jedna pikantnosť k tomu.

Zdieľať
1080987 teh_test 653x367 1.jpg

Preč sú doby, kedy sme si pre neho chodili len do lekárne. Dnes už tehotenský test kúpite takmer kdekoľvek: v drogérii, každom väčšom obchode, na benzínovej pumpe aj na internete. Vyberať môžete z celej rady značiek (napr. Tehotenský test Pepino, Intimed, Rossmann, Clearblue, Slniečko, Lady Max, Livsane, Mamatest, …), prevedenie (tyčinky, pásiky, kvapkadla s miskou, digitálne testy a pod.), Farieb , balenie a samozrejme tiež podľa ceny. Ako sa v nich orientovať a čo možno z testu vyčítať?

1080987 teh_test 653x367.jpg

Kúzlo? Nie, hormón
Aby sme sa dostali k samému jadru veci, teda AKO vlastne tehotenský test funguje, musíme začať pekne od začiatku. Akonáhle dôjde k oplodneniu vajíčka spermiou, putuje až sedem dní do maternice, do ktorej slizko sa zavŕta. A práve v tento moment začne vajíčko tvoriť hormón hCG (skratka pre odborný termín human choriogonadotropín). Jeho množstvo sa zvyšuje každý druhý a tretí deň. Tento hormón je prítomný v krvi a moči tehotnej ženy, čoho využívajú práve tehotenské testy na domáce použitie.

Test z krvi
Dá sa kúpiť v lekárni, pripravte sa však na vyššiu obstarávaciu cenu, tá začína niekde okolo 10 euro. Oproti testu z moču je zásadná rýchlosť: hCG sa oveľa skôr ako v moči ukáže v krvi.

Častejšie ale test z krvi vykonáva gynekológ. Za ním väčšinou už idete s podozrením či dokonca s už pozitívnym tehotenskym testom z moču. Krvné testovanie sa síce považuje za viac dôkazov než testy z moču, však ultrazvuk je v potvrdení tehotenstva zásadný.

Test z moču
Je spoľahlivý na 99%. Nevýhodou je, ako už bolo povedané, že preukazný výsledok dostanete minimálne až týždeň po oplodnení vajíčka. Výhodou je možnosť prevedenia v súkromí domova, aplikácia je jednoduchá bez nutnosti pichania do prsta a výsledok viete do dvoch minút. Tie najlacnejšie kúpite už okolo 3 euro , drahšie kúsky aj za 15 euro.

Ako to funguje?
Klasický tehotenský test z moču je najčastejšie v podstate papierový prúžok, ktorý sa skladá z dvoch častí: tou, ktorú držíte v ruke (kontrolné), a diagnostickú (testovacie), ktorá slúži na vloženie prúžku do moču a neskôr sa na nej objavia buď jedna alebo dve čiarky.

Test vykonávajte najlepšie ráno, kedy sa hormón hCG cez noc naakumuloval v moči, takže ide vlastne o veľmi koncentrovaný roztok, ktorý sľubuje, že výsledok bude naozaj presný.

Ak si neveríte alebo vám nie je príjemná predstava, že by ste si okrem testu ocikala aj ruku, skúste moč najprv zachytiť do nejakej malej nádobky (napríklad čistý kelímok od jogurtu), kam potom vložíte  danú diagnostickú (testovaciu) časť. Nebojte sa, testovacia časť je dobre (najčastejšie farebne) vyznačená. A teraz len počkať dve minúty, až sa vyfarbia. Aby bolo jasno: jedna čiarka sa na teste objaví vždy.

Ako čítať z tehotenského testu?

negatívny výsledok

Jedna čiarka znamená, že tehotná nie ste. Spravidla sa objaví v kontrolnej časti. Výsledok tehotenského testu môže negatívne ovplyvniť:

-tehotenský test bol vykonaný príliš skoro
-užívanie liekov ako sú antihistaminiká alebo diuretiká
-prílišnej zriedenie moču – pred vykonaním tehotenského testu sa neodporúča piť príliš veľa tekutín, preto ho vykonávajte ráno

Ak vám teda vyšiel negatívny test, nezúfajte. Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že aj po oplodnení vajíčka začnete menštruovať alebo skôr mierne špiniť. Preto odborníci, lekári a výrobcovia tehotenských testov neodporúčajú vykonávať ho v priebehu menštruácie alebo špinenia. V moči je totiž prítomná krv či baktérie.

Falošne negatívny výsledok
Negatívny test však nemusí vždy znamenať to, že naozaj nie ste tehotná, môže sa jednať o „falošne negatívny tehotenský test“. Stáva sa to v prípadoch, keď si test urobíte príliš skoro po súloži a vajíčko sa ešte nestihlo uhniezdiť a začať produkovať hormón hCG. Preto lekári odporúčajú urobiť si test najskôr deň po vynechaní očakávanej menštruácie. Hladina hCG však rastie veľmi rýchlo, preto je dobré testovanie po niekoľkých dňoch zopakovať.

Pozitívny výsledok
Dve jasné a zreteľné čiarky. Presne toto chce nastávajúca mamička na tehotenskom teste vidieť. Jeden v kontrolnej a druhý v testovacej časti. Intenzita sfarbenia prúžku v testovacej oblasti závisí od koncentrácie hCG, ktorá sa počas tehotenstva mení. V ranom štádiu bude druhý prúžok len ľahko viditeľný, ak ho ale zopakujete za dva až tri dni, na teste sa objaví diaľnica v podobe dvoch zreteľných čiarok. Gratulujeme, mamička, čakáte bábätko.

Pozitívny tehotenský test je krásna vec, ale ako už bolo povedané: funguje na princípe hladiny hormónu hCG. To, či sa vajíčko uhniezdilo tam, kde má – teda v maternici, ale spoznať nedokáže. Pre potvrdenie tehotenstva je preto dobré objednať sa k svojmu gynekológovi. Ten vykoná ultrazvukové vyšetrenie, ktoré túto skutočnosť odhalí stopercentne. Mimomaternicové tehotenstvo môže byť totiž aj životu nebezpečné.

Ak by vás na začiatku tehotenstva bolelo brucho, určite navštívte ihneď lekára, ktorý určí, či sa nejedná o mimomaternicové tehotenstvo.

duch
Možno ste už stretla s termínom „duch“. Tak mamičky hovoria neviditeľné, zle čitateľné druhé čiarky na teste. V tomto prípade je tehotenstvo v ranom štádiu, hormón hCG sa ešte nestihol tak silno prejaviť na teste. Ďalší test preto odporúčajú urobiť za  dva až tri dni, kedy čiarka bude o niečo silnejšia.

Ak ste teda nedočkavá a chcete si overiť možnú graviditu len niekoľko dní po styku, odporúčame použiť testy s vysokou citlivosťou na zachytenie hCG. Štandardné hodnoty sú okolo 25 IU, tie naozaj citlivé potom majú označenie 10 IU.

Ešte spoľahlivejší výsledok ako tehotenské testy vykonávané z moču prinesú tehotenské testy vykonávané z krvi. V tomto prípade už ale musíte navštíviť lekára, ktorý vykoná odber vzorky.

Aj muži majú svoje dni
Pokiaľ si spoločne s vami urobí tehotenský test aj váš partner, vedzte, že mu môže zachrániť život. V prípade, že mu vyjde pozitívny výsledok (teda dve zreteľné čiarky), môže to značiť, že trpí vážnym onkologickým ochorením pohlavných orgánov. Na nič nečakajte a lekára vyhľadajte oba dva: vy gynekológa, on urológa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané