Všestrannosť s kultivátorom: Na čo všetko ho môžete využiť?

Zdieľať
H550 0096.jpg
Foto: Husqvarna

Pomaly končí leto a je potrebné pripraviť záhradu na zimné obdobie. Tvrdá zem po dlhých horúcich dňoch potrebuje poorať, prekypriť, aby bola zemina pripravená na prezimovanie a na jar mohla priniesť nové plodiny. Zatiaľ čo naši predkovia si museli vystačiť s lopatou, motykou a vlastnými rukami, neskôr polia a záhrady obrábali s pomocou zvierat, dnes si už môžeme vybrať rôzne druhy kultivátorov, ktoré urobia väčšinu práce za nás. Na čo všetko ich môžete využiť? To si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Kultivátor neposlúži iba vášnivým záhradkárom, či tým, ktorí vlastnia veľké záhrady. Využijú ho aj malí záhradkári, ktorí potrebujú párkrát do roka, väčšinou po sezóne a pred sezónou, prekypriť pôdu u seba na záhrade. Kultivátor si totiž vyberáte podľa veľkosti záhrady. Na trhu je niekoľko druhov kultivátorov, vybrať si tak vie naozaj každý.

H510 0420.jpg
Foto: Husqvarna

Kultivátor alebo rotavátor?

Keď sa povie slovo kultivátor, mnohí si rovno predstavia rotavátor. Aký je medzi nimi hlavný rozdiel? Rotavátor je lacnejší a jednoduchší, spoznáte ho vďaka hviezdicovým „kolesám“. Pôdu prekypria povrchovo, na hlbšie oranie je však potrebný kultivátor.

Kultivátor je výkonnejší stroj s oceľovými kolesami alebo pneumatikami. Pôdu dokáže poorať, pripraviť ju pred samotnou sejbou a dokonca zvládne aj vytrhať burinu. Tie najvýkonnejšie  kultivátory sa postarajú o celú vašu záhradu. Ide o multifunkčný stroj, ktorý využijete v záhrade počas celého roka.

H510 0613.jpg
Foto: Husqvarna

Prečo si vybrať kultivátor?

Ako sme vyššie spomenuli, kultivátor sa postará o pooranie pôdy, prípravu pôdy pred sejbou a trhanie buriny, ktorá nikdy nezmizne a neustále nám robí vrásky na tvári. Okrem týchto vlastností ho viete využiť pri zbere niektorých plodín, ako sú zemiaky, ku kultivátoru viete dokúpiť aj pluh či hrobkovač a iné príslušenstvo, ktoré mu dodá ďalšie vlastnosti.

TIP PRE VÁS: V rámci príslušenstva odporúčame dokúpiť ku kultivátoru bezpečnostnú poistku (je súčasťou niektorých modelov). Bezpečnostná poistka v prípade potreby dokáže urýchlene vypnúť stroj, čím sa zvyšuje bezpečnosť pri práci s výkonným strojom.

H510 0611.jpg
Foto: Husqvarna

Elektrický alebo benzínový?

Elektrický kultivátor má jednu veľkú nevýhodu, je ňou, tak ako aj pri iných elektrických strojoch v záhrade, závislosť od elektriky a neustále kontrolovanie kábla. Ten nám nielen zavadzia popod nohami, ale môžeme ho prejsť so samotným strojom a poškodiť ho.

Elektrické kultivátory ponúkajú maximálny výkon od 0,4 do 1,4 kW. K elektrickým kultivátorom nemáte skoro žiadne príslušenstvo, nedajú sa preto využiť pri iných aktivitách, ako napríklad zber plodín či úprava trávnika. Pri menších záhradách si ale vystačíte aj s ním, výhodou je nižšia hmotnosť v porovnaní s benzínovými kultivátormi.

Benzínové kultivátory sú výkonnejšie, disponujú maximálnym výkonom od 1,5 do 4,8 kW.

Ich najväčším plusom v porovnaní s elektrickými je, že vás neobmedzuje kábel. Sú vhodné na obrábanie väčších plôch a záhrad. K dispozícii máte možnosť prikúpiť príslušenstvo, získať tak ešte všestrannejší stroj. Ich nevýhodou však pre mnohých môže byť vyššia cena a zabezpečovanie benzínu, ktorý taktiež nestojí malý peniaz.

Otázka znie, chcete praktický všestranný stroj bez obmedzovania a kontrolovania pri práci alebo si zvolíte lacnejšiu variantu a budete dávať pozor. Benzínové kultivátory odporúčame najmä tým, ktorí majú veľké záhrady a pozemky, na ktoré využijú aj príslušenstvo a nebude ich  limitovať dĺžka kábla.

H520 0161.jpg
Foto: Husqvarna

Zameranie kultivátora

Keď už sme pri využívaní príslušenstva. Na trhu nájdete jednoúčelové kultivátory a viacúčelové kultivátory.

Jednoúčelové vám postačia na základné obrábanie pôdy a jej prípravu na menších plochách. Multifunkčné toho vďaka silnejšiemu motoru a veľkému výberu príslušenstva zvládnu viac, napríklad aj starostlivosť o trávnaté plochy.

Počet a veľkosť (priemer) čepelí na kultivátore určuje do akej hĺbky a akej šírky viete kultivovať pôdu. Čím viac čepelí, tým širší pracovný záber získavate. Priemer čepelí určuje zas hĺbku, do akej viete s kultivátorom pri obrábaní pôdy zájsť.

H520 0157.jpg
Foto: Husqvarna

Ľahký alebo ťažký kultivátor?

Veľká záhrada si vyžaduje veľký a výkonnejší kultivátor. Pri tvrdšej pôde bude potrebný ťažší stroj, inak sa nedostanete pri obrábaní pôdy hlbšie a spracujete iba vrchnú časť pôdy. Pripravte sa na váhu stroja približne 40 až 60 kilogramov, čiže narábanie nebude jednoduché.

Pre menšie práce na záhrade vám naopak stačí malý a ľahký kultivátor, ktorý vás nebude zaťažovať, inak by ste sa narobili rovnako s rýľom alebo lopatou v ruke. Využijete ho najmä v skleníkoch či v záhonoch, predzáhradkách.

Na trhu nájdete aj stredne veľké kultivátory, ktoré majú benzínový motor a zvládnu aj tvrdšiu pôdu, ktorú dokážu kultivovať až do hĺbky cca 28 centimetrov.

H520 0165.jpg
Foto: Husqvarna

Výhodné funkcie kultivátorov

Samotný kultivátor slúži na zjednodušenie prác na záhrade či inej pôdnej ploche. Prečo si však nezjednodušiť aj samotné ovládanie a používanie kultivátora. Pri výbere sa určite spýtajte na funkciu spätný chod, ktorý vám uľahčí narábanie s kultivátorom pri práci. Keď už sme pri tom uľahčení, s kultivátormi, ktoré majú  pneumatiky, sa viete v záhrade na vlhkej pôde lepšie  pohybovať.

Ďalšie výhodné funkcie a praktické rady pri výbere vám radi poradia odborníci v Husqvarne Nebojte sa pýtať, kultivátor je veľká investícia, na cene sa určite neoplatí šetriť.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané