Vlhčené obrúsky: Kedy sú nevhodné a čo nimi nikdy nečistiť

Zdieľať
Vlhčené obrúsky
Vlhčené obrúsky: Kedy sú nevhodné a čo nimi nikdy nečistiť Foto: www.depositphotos.com

Obľúbeným pomocníkom v domácnosti sú práve vlhčené obrúsky pre ich rýchlu a efektívnu schopnosť riešiť rôzne nečistoty. Napriek ich všestrannosti je však dôležité vedieť, kde a kedy ich používať, aby sme predišli nepríjemným následkom. Prezradíme vám, ktoré situácie sú pre vlhčené obrúsky vhodné a ktoré naopak nie.

Kedy sú vlhčené obrúsky vaším pomocníkom a kedy radšej nie?

Vlhčené obrúsky, ktoré sa používajú na upratovanie, sú obľúbenými pomocníkmi v mnohých domácnostiach. A nie je sa čomu čudovať. Za pomerne prijateľnú cenu vďaka nim získate pomocníka, ktorý si okamžite poradí s neporiadkom po varení, s prachom na policiach alebo s následkami detského tvorenia. Existujú však aj situácie, kedy by ste ich radšej používať nemali.

Rozhodne nie na ruky!

Vlhčené obrúsky existujú v zásade dvoje – jedny používame na upratovanie, druhé potom nosíme napríklad v kabelke, aby sme si s nimi utierali ruky alebo upatlané pusinky našich ratolestí. Tieto dva druhy by sa však nemali zamieňať! Upratovacie obrúsky rozhodne neslúžia na starostlivosť o pokožku. Naopak, môžu ju nepríjemne podráždiť (a platí to aj o labkách našich zvieracích miláčikov).

Na žulovú linku zabudnite

Potreboval by váš kuchynský pult po varení poriadne utrieť? Vlhčené obrúsky sa k tomu skvele hodia. Ak máte však linku alebo pult zo žuly, vždy sa presvedčte, že sú obrúsky, ktoré máte doma, k tomuto kameňu dostatočne šetrné. Inak hrozí, že chemikálie z obrúskov narušia povrch žuly.

Utieranie riadu

Vytierať vlhčeným obrúskom tanier od jedla sa možno zdá ako dobrý nápad, ale v skutočnosti rozhodne nie je. Látky z obrúskov by sa do ľudského tela vôbec nemali dostať – môžu v ňom narobiť poriadnu neplechu (a opäť to platí aj pre zvieratá – ani ich misky obrúskami neutierajte). Na riad používajte radšej prostriedky k tomu určené.

Okuliare

Hoci odmasťovacie schopnosti upratovacích vlhčených obrúskov z nich robia skvelých adeptov na leštenie okuliarov, ich zloženie už tak skvelé nie je. Radšej investujte do obrúskov priamo k tomu určených. Obsahujú totiž látky, ktoré sú šetrnejšie k očiam. Klasické obrúsky by ich mohli podráždiť.

Neošetrené drevo vynechajte

Ak máte doma nábytok z neošetreného dreva, nepoužívajte naň univerzálne upratovacie obrúsky. Mohli by spôsobiť nadmerné vysušovanie a praskanie dreva. Navyše neošetrené drevo je porézne, takže sa s obrúskami jednej škvrny síce zbavíte, ale druhú s nimi vytvoríte.

Čistenie kože určite nie

Podobne ako s drevom je to aj s kožou. Hoci sa môže zdať ako dobrý nápad, keď utriete koženú sedačku obrúskom, v skutočnosti hrozí, že sa koža vysuší a začne sa droliť. To rozhodne vzhľadu vášho gauča nepridá.

Škvrny na oblečení

Poliali ste sa čajom a rýchlo škvrnu zachraňujete vlhčeným obrúskom? Potom sa môže stať, že k jednej škvrne pridáte druhú, ktorú už nikdy nevyperiete. Látky vo vlhčených obrúskoch môžu narušiť farbu látky (a platí to aj pre bielu, na ktorej môžu zanechať žlté mapy).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané