Vlasy a Henna? Skúste to!

Zdieľať
Using_henna_as_a_hair_dye_pros_and_cons.jpg

Ak netúžite po iných farebných odtieňoch, než aké vám príroda nadelila, môžete pokojne využiť bezfarebnú hennu pre regeneráciu svojich vlasov. Ich kvalitu s jej pomocou môžete znateľne zlepšiť.

Using_henna_as_a_hair_dye_pros_and_cons.jpg

Čo to je henna?

Henna je prírodné farbivo oranžovej až červenej farby získané z listov rastliny Henovník biely . Jej účinky na vlasy využívali už pred tisíc rokmi ženy v Indii, Egypte či Maroku. Okrem vplyvu na vlasy sa používa tiež na farbenie kože, kedy sa s jej pomocou dajú vyčariť veľmi efektné ornamenty.

Sama o sebe farbí vlasy do červena. Dnes je však na trhu dostať hennu namiešanú tak, že si vlastne môžete vybrať odtieň, aký sa vám zapáči – od svetlých farieb po čiernu . Rôzne odtiene sa získavajú pridaním ďalších byliniek do zmesi. Dôležité je si však uvedomiť, že henna nemá silu chemických farieb a obzvlášť odfarbovaciu silu. Hennou zosvetliť nieje možné. Môžete im dodať iný odlesk, stmaviť vlasy, dať tmavým vlasom nádych do červena, ale nie vykúzliť z čiernych vlasov ohnivo ryšavé.

Inspired natural hair dyes henna shutterstock_1688280081.jpg

Ako funguje? Má jej použitie nejaká negatíva?

Henna na rozdiel od chemickej farby nefunguje na princípe, že by vnikla do štruktúry vlasu, ale vlas skôr obalí, zanesie sa do jeho šupiniek a posilní ho . Po samotnom farbení môžete pociťovať, ako by sa vám zväčšil objem vlasov, na dotyk pôsobí tak nejako mohutnejšie.

Ako nevýhodu môžete vnímať fakt, že po použití henny je veľmi ťažké sa jej zbaviť, a je nevhodné kombinovať ju s chemickými farbami. Zároveň si pred jej nanesením na vlasy nebudete tak istí výsledným efektom ako u klasických farieb. Pri henne niesú žiadne vzorkovníky farieb ako pri výbere farby v kaderníctve. Konečná farba je najviac ovplyvnená pôvodnou farbou vlasov, ich štruktúrou a dĺžkou pôsobenia henny. Ak by ste mali strach z výslednej farby, je možné hennu najprv vyskúšať na skrytom pramienku vlasov alebo na vlasoch už vypadnutých . Zafarbite ich a potom porovnajte so svojou farbou.

Niekto popisuje tiež ako negatívum to, že postupom času (teda po pár rokoch) začnete vnímať tmavnutie farby. Tá už nie je tak krikľavo oranžová, ale skôr tmavo červená. Je to tým, že jednotlivé vrstvy henny sa na vlasoch usadzujú a farba tmavne. Je možné sa tomu vyhnúť tým, že celé vlasy farbíte skôr výnimočne a pravidelne dávate hennu len na odrastené vlasy.

Ak chcete vyskúšať hennu, počítajte s tým, že je to časovo náročnejšie.

Hennu môžete zakúpiť ako pevnú kocku, ktorú je pred použitím treba nastrúhať, alebo ako jemne namletý prášok. Tú potom pripravíte podľa návodu konkrétneho výrobcu. Červené odtiene najčastejšie zalejete vodou s teplotou okolo 90 ° C, tmavšie farby vodou chladnejšou. Cieľom je vytvorenie kaše o konzistencie jogurtu či ušľahanej smotany. Hennu môžete nechať dve až tri hodiny uležať a použiť až potom.

Najčastejšie volený postup je ten, že vlasy si umyjete, len ľahko vysušíte a následne sa pustíte do farbenia. Do vlhkých vlasov postupne nanášate hennu, od korienkov až ku končekom, tak aby s ňou boli vlasy kompletne pokryté. Je lepšie použiť rukavice, inak budete mať od farby žltkasté alebo jemne oranžové ruky. Hennu následne zakryte igelitom a dajte vlasy do uteráka alebo do čiapky, nech sú v teple. Teraz máte plno času, než sa dočkáte výsledného efektu. Hennu treba nechať pôsobiť pár hodín, tu je nutné prihliadnuť k inštrukciám výrobcu konkrétnej henny – niektorá vám urobí po dvoch hodinách veľmi pekný efekt, inú si niekto necháva pokojne celú noc, aby stál výsledok naozaj za to.

Henna_hair_dye_application.jpg

Prekryje henna šediny?

Počítajte s tým, že henna nenafarbí vlasy šedivé rovnako ochotne ako tie ostatné. Môžete to však aj využiť pre ešte lepší efekt farbenia. Pokiaľ máte sem tam nejaký šedivý vlas a chcete mať výslednú farbu tmavo červenú, henna vám šedivé vlasy zafarbí svetlejšie (do oranžova) a výsledný „melír“ nemusí vyzerať vôbec zle.

Ak však trváte na tom, že chcete mať všetky vlasy rovnako tmavé – tmavo hnedé či čierne, tu treba skôr vyskúšať tzv. dvojfázové farbenie . Spočíva v tom, že najprv vlasy kompletne nafarbíte čistou hennou, teda do červenej, a až následne vykonáte druhé farbenie do tmavej farby, po ktorej túžite.

Farba bude veľmi živá, žiarivejšie v miestach, kde máte vlasy svetlejšie, a aj na slnku bude pôsobiť úplne inak ako v prítmí domova.

Čím vám môže henna prospieť?

Po použití henny pre vás môže byť okamžite veľmi motivujúce to, že vaše vlasy sa budú lesknúť, budú mať žiarivú (a pritom úplne prirodzenú) farbu a na dotyk budú veľmi príjemné. Po určitej dobe môžete ako prínos henny pozorovať rýchlejší rast vlasov a ich celkovú vitalitu. Ak máte strach z nepredvídateľných farebných výsledkov, môžete vyskúšať aj zmes henny, ktorá je bezfarebná. Spoznáte tak aspoň jej regeneračné účinky a možno vás časom naláka k ďalšiemu oživeniu vlastného farebného tónu vlasov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané