Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vkročte do Nového roka s čistým štítom!

reklama:

Koniec roka nabáda na dokončenie rôznych vecí, ktoré ste začali, splatenie dlhov, ale tiež na zbavenie sa prebytočných odpadkov.

Určite máte doma veľa zbytočných vecí, na ktoré ste úplne zabudli. Nielenže vám tieto veci zaberajú doma miesto, ale tiež zbytočne ťažia vašu psychiku, bez toho aby ste si to uvedomili.

A bránia vám tak v novom začiatku.

nový rok
www.gettyimages.com

Ktorých bezcenných vecí by ste sa mali na prelome roka čo najskôr zbaviť?

Papiere

Ľuďom sa nechce kontrolovať rôzne účtenky a zisťovať, či ich ešte potrebujú. Radšej ich bezmyšlienkovite zatvoria do šuplíka. Pozrite sa doma, koľko prejdených záruk máte schovaných, aké sa u vás nachádza množstvo starých časopisov, reklamných letákov a brožúrok. Všetko, čo je zbytočné, vyhádžte a pár skutočne dôležitých účteniek k reklamácii si schovajte do krabice od topánok. Tiež každý večer vyhadzujte účtenky a nákupný zoznam zo svojich peňaženiek a kabeliek.

Neaktuálne potraviny

Veľa z nás zabudne, aké potraviny doma vlastne skladuje. Je jasné, že si nepamätáte dátumy všetkých produktov, liekov, korení, obilnín a kozmetických výrobkov, ktoré máte doma. Aby ste to všetko stále kontrolovali, je časovo dosť náročné. Jednoduché je pravidelne kontrolovať obsah chladničky a skriniek v kuchyni, a to aspoň raz mesačne. Možno vás to inšpiruje k vytvoreniu nového jedla alebo nápaditého make-upu.

Rozbité či poškodené veci

Nefunkčný kávovar, topánka bez podpätku, rozbitá čítačka elektronických knižiek … Možno ani vy včas nevyriešite tieto problémy, a tak sa vám veci len bez úžitku povaľujú doma. Najlepšie je opraviť rozbitú vec čo najskôr a ak sa k tomu neodhodláte, pravdepodobne ju nepotrebujete. A pozor, týka sa to aj pretrhnutých retiazok a rozbitých dáždnikov! Stanovte si termín, dokedy tieto veci spravíte a ak to nedodržíte, tak ich vyhoďte.

Nechcené darčeky

Veľa ľudí nemá fantáziu pre výber tých správnych darčekov, aby ale dodržali tradíciu, tak vám dajú niečo neužitočného. Povedzte svojim príbuzným, nech vám nedávajú bezcenné darčeky. A vytvorte si zoznam vecí, ktoré naozaj potrebujete a zdieľajte ho so svojimi príbuznými, ktorí vám chcú dať pekný darček.

Veci vyhradené pre budúce použitie

Veľa ľudí uchováva veci, ktoré im momentálne k ničomu nie sú, v budúcnosti by ich však mohli potrebovať. Veríme totiž tomu, že najlepší príležitosti ešte len prídu. Vedie to ale k nákupu a prechovávaniu napríklad oblečenia, ktoré si nikdy nevezmeme. Ide napríklad aj o oblečenie, ktoré vám nie je kvôli váhe a vy si ho nechávate, až schudnete. Nakupujte len to, čo v danej chvíli potrebujete!

Rovnako tak nedržte rôzne náhradné diely, predmety k bývalému hobby či gombíky. Šanca, že to niekedy využijete je malá a ak by ste to predsa len niekedy potrebovali, akúkoľvek položku vždy znovu zakúpite v obchode.

 Veci súvisiace so spomienkami

Niektoré veci si chceme uchovať v pamäti tým, že si uchovávame objekty, ktoré s nimi súvisia. Preto zhromažďujeme veľa nepotrebných vecí. Minulosť ale môžeme zachovať aj lepšími spôsobmi. Na dovolenku v zahraničí nezabudnete, ak si čas od času dáte tamojšie národné jedlo alebo sa zúčastníte nejakého festivalu, ktorý sa k tejto krajine viaže. Emócie vám dajú oveľa viac ako magnetka na chladničku. Okrem toho sa zbavte tiež starých listov, darčekov od vašich bývalých, hračiek pre deti, lístkov na výstavy a suvenírov. Ak vám na niektorých spomienkových predmetoch naozaj záleží a nechcete ich vyhodiť, uložte ich všetky do jednej škatule, kam môžete prípadne pridať ďalšie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 31. decembra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.