Klinček patrí medzi korenie, ktoré v zime hrá prím. Používa sa na ochutenie horúcich nápojov, ale aj ako korenie do cukroviniek. Ale vie ešte jednu báječnú vec! Hádajte, ktorú…
Klinček sa dostal do Európy v 13. storočí. Priviezli ho arabskí kupci, ktorí ho vydávali za prírodný liek na množstvo chorôb. Už v prvých lekárskych spisoch sa o klinčekoch hovorí v superlatívoch. Naši predkovia ho používali ako osvedčenú medicínu proti obličkovým kameňom, menštruačným či tráviacim ťažkostiam. Ženy pri sebe nosili klinček, keď ich trápila migréna. A muži? Tí ho používali ako stimulátor potencie.
Na videu Wkutilcz nájdete ďalšie tipy, ako využiť klinčeky. Viac na kanále YouTube.
Úľava pri bolesti zubov
Ľudoví liečitelia z klinčekov používali výhradne puky. Obsahovali totiž veľké percento silice, ktoré preukazovali vysoké antibakteriálne a narkotizujúce účinky. Klinčekový prášok sa využíval najmä v stredovekej stomatológii, keď tlmil dlhotrvajúce bolesti zubov. Útechu znamenal aj pre tých, ktorí trápili kožné problémy. Klinčeková silica dokázala utlmiť akné, škaredé kožné choroby, ale aj obyčajné bodnutie hmyzom.
Prášok proti hmyzu
Klinček je praktické korenie a dá sa využiť aj dnes. V južných krajinách ho napríklad používajú ako prírodný odpudzovač hmyzu. Klinček totiž obsahuje silicu eugenol, ktorá vyženie z dosahu všetku „lezúcu“ aj „lietajúcu“ háveď, vrátane komárov, ôs a múch. Klinčeková aróma odpudzuje aj parazity ako sú blchy či ploštice, preto sa klinčekové hlavičky melú na prášok a dávajú sa pozdĺž okien, dverí alebo dokonca aj pod posteľ. Možno by tento tip dnes ocenili vo Francúzsku, kde sa ploštice rozmohli a zamorujú byty…
Nálev ako repelent
Účinný proti hmyzu je aj klinčekový nálev. Pripravíte si ho ľahko. Stačí lyžicu klinčekovej drviny zaliať horúcou vodou a nechať pár hodín odstáť. Nálev potom stačí precediť cez plátno a naliať do rozprašovača. Funguje ako repelent, ale aj odpudzovač hmyzu v jednom. V (pod)zimných mesiacoch síce nie je sezóna hmyzu v plnom prúde, ale nájdu sa aj takí, ktorí vám otravujú život celoročne. Reč je o pavúkoch. Pokiaľ tento lezúci hmyz dvakrát nemusíte, poprášte drveným klinčekom všetky kúty, kde by sa mohli križiaci, a iné pavúky zdržiavať. Uvidíte, že nepozvaných hostí ubudne a navyše váš príbytok bude pekne voňať po klinčekoch.