Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, podľa čoho poznáte Alzheimerovu chorobu?

reklama:
alzheimer
alzheimerwww.gettyimages.com

Máte v práci samý stres a bojíte sa, čo to urobí s vašim zdravím? Objaviť sa môžu príznaky, ktoré sú typické pre Alzheimerovu chorobu. Ak sa bojíte o svoje zdravie, pozorujte svoje telo a dávajte si pozor na príznaky, ktoré môžu znamenať začiatok tejto choroby. Kedy je lepšie vyhľadať odbornú pomoc a kedy môžete zostať v pokoji?

Čo je to vlastne za chorobu?

Alzheimerova choroba ovplyvňuje predovšetkým prácu mozgu. Dokonca ešte predtým, než sa choroba prejaví, sa v mozgu môžu odohrávať zmeny, ktoré nespoznáte. Uvádzajú to odborníci, ktorí túto chorobu skúmajú. Ak máte problémy s pamäťou a nepamätáte si základné veci, mali by ste radšej navštíviť lekára.

Aké sú najčastejšie príznaky tejto choroby?

Charakteristickým rysom je strata pamäte. Tá môže prísť postupne, ale tiež nemusí. Môžete ľahko zabudnúť na dôležité dáta, ktoré ste mali dlho v pamäti. Hodil by sa vám šikovný telefón, notebook alebo iné zariadenie, ktoré by si pamätalo za vás? Možno už choroba prepukla. Pokiaľ sa jedná iba o stres, na dáta si zase čoskoro spomeniete. V prípade, že zabúdate aj na dôležité schôdzky, bude nutné spozornieť. Možno ale nebudete vedieť, kde práve ste, alebo ako ste sa na danom mieste ocitli.

Neviete, ako sa vyjadriť? Patrí to medzi príznaky

Medzi skoré príznaky patria aj problémy so zapamätaním si pravidiel, napríklad pri hraní doskových hier. Všimnúť si ale môžete aj problémy pri hospodárení v domácnosti. Ak je to dané stresom, možno zabudnete aj na to, ako sa zapína práčka. Objaviť sa môžu aj problémy so zrakom. Problémy s čítaním, určenie farieb alebo problémy pri riadení sú príznaky, ktoré by ste nemali podceňovať.

Zasekli ste sa uprostred vety a neviete, ako pokračovať? Aj to môže byť príznakom, ktorý je dlhšiu dobu skrytý. Ak máte problémy s rozprávaním alebo odpoveďami, môže to byť síce následkom stresu, ale pokiaľ takýto stav trvá dlhšiu dobu, mali by ste to konzultovať s lekárom. Chybovať môžete aj v tom, že budete strácať rôzne predmety. Občas sa to podarí všetkým, ale ak je to často, je to problém, ktorý treba riešiť.

Stres môže zhoršiť úsudok, rovnako aj Alzheimer

Dávate rôzne predmety na miesta, ktoré poznáte, ale potom si nemôžete spomenúť, kam ste to dali? Je to problém nás všetkých, väčšinou za to môže práve stres, ktorý máme v práci alebo pri starostlivosti o deti a domácnosť. Zhoršiť sa môže aj váš úsudok. Možno budete utrácať za veci, ktoré rozhodne nepotrebujete, ale v tej chvíli ich musíte nutne mať. Menej sa budete starať sami o seba, čo značí, že sa blíži zlé obdobie, a možno práve choroba. Ovplyvniť ale môže táto choroba aj vašu náladu alebo priamo osobnosť. Doma alebo v práci sme podráždení veľmi často, pretože nestíhame činnosť, ktorú musíte urobiť.

Alzheimer ovplyvňuje nielen vašu pamäť, ale aj správanie. Máte pocit, že trpíte úzkosťou alebo strachom? Možno je to začínajúca choroba. Možno ale aj niekto narušil vašu rutinu, na ktorú ste zvyknutí, a kvôli tomu ste nervózni a precitlivení, keď máte robiť činnosť, ktorú poznáte.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. augusta 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.