Viete, ktorými tekutinami nie je vhodné zapíjať lieky?

Zdieľať
čím zapíjať lieky?

Aby lieky, ktoré nám predpísal lekár, fungovali tak ako majú, mali by sme venovať pozornosť aj tomu, čím ich zapíjame.

Môžeme tým výrazne ovplyvniť ich účinnosť, alebo si dokonca vážne ublížiť.

Pri pravidelnom užívaní liekov je dôležité, aby účinkovali pri rovnakej dávke rovnako. Jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú správnu vstrebateľnosť lieku, je množstvo a druh tekutiny, ktorá ho dopraví a odprevadí do žalúdka a do čriev. Ak totiž liek zapijeme nevhodnou tekutinou, môže sa stať, že jeho účinok bude buď príliš malý, alebo naopak prehnane veľký.

Effervescent tablets and glass with water. Fast dissolving medicine on white marble background
https://www.gettyimages.com

Na ktoré nápoje si musíme dávať obzvlášť pozor?

Mlieku sa radšej vyhýbajte

Vápnik v mlieku a mliečnych produktoch (napr. Jogurtoch či syroch) znižuje vstrebávanie niektorých antibiotík, konkrétne tetracyklínov, ktoré by sme nemali zapíjať mliekom celkom určite. Ani u ostatných liekov sa mlieko neodporúča, pozor by sme si mali dať predovšetkým pri užívaní preháňadiel – mlieko u niektorých z nich umocňuje ich účinok, takže by nás mohol postihnúť nemilý následok v podobe hnačky.

Grapefruit určite nie

Grapefruit a šťava z neho zdraviu prospieva, pozor však na nežiadúce interakcie s liekmi.

Pozor by sme si mali v tejto súvislosti dať predovšetkým na džús grapefruitový (či na konzumáciu grepu ako takého). Blokuje totiž premenu celého radu dôležitých liekov v pečeni, a tak zvyšuje ich účinnosť. Môže napríklad zvýšiť účinnosť liekov proti vysokému krvnému tlaku, na zníženie cholesterolu, niektorých liekov užívaných pri psychiatrických ochoreniach, ženských hormónov vo forme tabliet (estrogénov), hormonálna antikoncepcia, liekov proti alergiám, liekov podávaných po transplantácii orgánov a mnohých ďalších. Ostatné džúsy vrátane citrusových takýto účinok nemajú. Výnimkou je pomarančový džús, ktorý by sme nemali konzumovať spolu s liekmi proti žalúdočnej kyslosti (antacidami). Tie totiž obsahujú hliník a džús z pomarančov zvyšuje jeho vstrebávanie do tela, čo nášmu zdraviu neprospeje. Pomarančový džús zároveň znižuje účinok antibiotík, pretože zvyšuje kyslosť žalúdočných štiav, ktoré potom antibiotiká viac rozkladajú.

Na druhú stranu džúsy obsahujúce vitamín C (kyselinu askorbovú) zvyšujú vstrebávanie preparátov železa, ktoré zabraňujú chudokrvnosti a následnému nedostatočnému okysličovaniu tkanív. Medzi tieto nápoje patrí aj pomarančový a grapefruitový džús. V tomto prípade je teda naopak vhodné lieky týmito džúsmi zapíjať, aby sa tak zvýšil ich účinok. Napríklad grapefruitový džús je na zapitie niektorých drahých liekov doporučovaný úmyselne, aby sa zvýšila ich účinnosť a stačili ich menšie dávky – tento postup by sme však mali uplatňovať len na výslovné odporúčanie lekára.

Nápoje s kofeínom

čím zapíjať lieky?
https://www.gettyimages.com

Nápoje obsahujúce kofeín (napríklad káva, niektoré druhy tmavých čajov alebo kolové nápoje) môžu výrazne zvyšovať účinok liekov nazývaných teofylínmi. Tieto lieky sa pomerne často užívajú pri chronických zápaloch priedušiek a pri pľúcnej astme. Spojenie uvedených nápojov a liekov môže mať za následok zvýšenú nervozitu, tras, nespavosť, bolesti hlavy, búšenie srdca a výraznú celkovú nevoľnosť. Ak patríte medzi silných konzumentov kávy, môže vám užívanie týchto liekov spôsobiť vážne zdravotné problémy, aj keď ich nebudete kávou priamo zapíjať. Ovocné čaje sú v tomto ohľade bezpečné, pozor by sme si však mali dať na čaje bylinné – napríklad ľubovník môže výrazne znížiť účinok radu liekov vrátane hormonálnej antikoncepcie u žien.

Alkohol nikdy

Nikoho asi nenapadne zapíjať lieky priamo alkoholom, mali by sme však myslieť na to, že aj jeho malé množstvo môže výrazne zmeniť pôsobenie radu liekov – predovšetkým tých používaných pri liečbe nervových ochorení (vrátane depresie a nespavosti), u antibiotík, antialergík a liekov na riedenie krvi . Alkohol totiž môže ich účinok úplne nepredvídateľne zvýšiť. Svedčí o tom aj fakt, že nežiaduce účinky vzájomného pôsobenia alkoholu a nervových liečiv sú zrejme najčastejšou príčinou úmrtí alebo prijatie do nemocnice zo všetkých liekových a potravinových interakcií. Približne polovica zo stovky najčastejšie predpisovaných liekov obsahuje látky reagujúce s alkoholom, preto by sme sa jeho konzumácii pri užívaní liekov mali vyhnúť.

Ako je to správne?

Čistou chladnou vodou alebo vodou minerálnou a to 200ml. Vyhneme sa pritom vysoko mineralizovaným vodám – obsahujú totiž vyššie množstvo soli a mohli by znižovať účinok liekov proti vysokému krvnému tlaku, prípadne brániť úspešnej liečbe srdcového zlyhania. Priaznivé naopak je, ak obsahuje minerálna voda horčík alebo prípadne draslík – tie totiž môžu liečbu vysokého krvného tlaku aj srdcového zlyhania vhodne dopĺňať, keďže niektoré močopudné lieky, používané pri liečbe srdcového zlyhania, môžu hladiny týchto minerálov nebezpečne znižovať. Lieky tiež nie je vhodné zapíjať sýtenými nápojmi (napríklad sódou), pretože môžu zvýšiť kyslosť žalúdočných štiav a znehodnotiť rad liekov ešte pred ich vstrebávaním.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané