Podporuje prirodzenú obranyschopnosť, čo je dôležité najmä na jeseň, kedy ovzduším poletujú najrôznejšie choroboplodné mikroorganizmy. Ktoré potraviny sú na céčko bohaté a ako by ste ich mali konzumovať, aby splnili svoj účel?
Zvýšenú potrebu tohto silného antioxidantu vykazuje telo najmä pri infekciách, hojení rán, počas fyzickej aktivity a tiež v prípade, že patrí fajčiarovi. Vitamín C totiž pomáha bojovať proti voľným radikálom. Jeho odporúčaná denná dávka pre dospelých sa pohybuje v rozmedzí 60 až 90 miligramov. Pretože si ho človek nevie vyrobiť sám, je závislý na jeho dodanie potravou.
Čerstvá strava
Za najlepší zdroj vitamínu C je považované ovocie a zelenina. Mnoho ľudí si preto myslí, že jeho doplnenie nepredstavuje problém. Opak je pravdou. Vitamín C sa stráca dlhodobejším skladovaním aj tepelnou úpravou. Preto aj ľudia, ktorí konzumujú relatívne väčšie množstvo ovocia a zeleniny, môžu mať tejto látky nedostatok. Vitamín C, rovnako ako väčšina ďalších vitamínov, je bohužiaľ termolabilné, to znamená, že s varom o neho prichádzame. Snažte sa preto zeleninu a ovocie konzumovať v čerstvom stave..
Chcete vedieť, ktoré potraviny majú viac vitamínu C ako pomaranč, ktorý ho obsahuje približne 40 miligramov v 100 gramoch?
Mango – 41 mg v 100 g – používajte ho ako prevenciu a na posilnenie obranyschopnosti organizmu v období chrípkových ochorení a nachladnutia
Jahody – 66 mg v 100 g – rad štúdií dokazuje, že majú najvyššiu antioxidačnú kapacitu z porovnávaných druhov ovocia, čo je až 1,3-krát viac ako pomaranč
Ananás – 56 mg v 100 g – napomáha zvyšovať imunitu podporou trávenia. Okrem vitamínu C obsahuje aj enzým bromelain. Ten štiepi prijatú potravu a vylučuje toxické látky.
Papája – 168 mg v 100 g – aj tu podporujú silné tráviace enzýmy činnosť pankreasu a pôsobí zásadotvorne. Teda aj proti chorobám spôsobeným prekyslením organizmu.
Kiwi – 118 mg v 100 g – v kivi sa vitamín C viaže na izotiokyanáty a antokyány. V semienkach je hojne zastúpená kyselina fenolová. Spoločne napomáhajú k odstráneniu radiácie a ničí vírusy
Kaleráb – 60 mg v 100 g – na zabezpečenie dennej dávky vitamínu C stačí 120 g mladého kalerábu
Ružičkový kel – 95 mg v 100 g – na pokrytie odporúčanej dennej dávky kyseliny L-askorbovej bohato postačí už iba 100 gramov.
Paprika – 95 mg v 100 g – posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a stimuluje zažívanie.
Brokolica – 101 mg v 100 g – obsahuje stopové prvky a vitamíny napomáhajúce správnej činnosti imunitného systému.
Nárazová konzumácia nič nerieši
Okrem čerstvosti potravín je potrebné dávať pozor aj na pravidelnosť príjmu. Kyselina L-askorbová patrí k vitamínom, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Pokiaľ ju teda konzumujete nárazovo veľké množstvo, nadbytok sa dostáva do moču, odkiaľ je vylučovaný. Preto je lepšie dopriať si zdroje vitamínu C častejšie a v menších dávkach.