Viete, ktoré miesto v aute je najbezpečnejšie? Odpoveď vás zrejme prekvapí

Zdieľať
auto

Ak ste vodiči, nemusíte nad ničím premýšľať a sadnete si za volant. V úlohe spolujazdca však máte na výber v najrozšírenejšom päťmiestnom vozidle štyri ďalšie sedačky.

Kam posadíte svojich najdrahších, deti, starých rodičov či domácich miláčikov? Poďme sa najskôr pozrieť, čo hovorí etiketa. Ak ste vodiči, vzácneho hosťa by ste mali usadiť dopredu vedľa seba. Pokiaľ idete v taxíku alebo aute s vodičom, usadzovať najdôležitejšieho pasažiera dozadu vpravo, pretože pri vystupovaní môže vykročiť rovno na chodník. Vy si v tomto prípade nesadnete k vodičovi, ale robíte VIP osobe spoločnosť na zadnom sedadle. Paradoxne, významnej osobe podľa etikety ponúkate najčestnejšie, ale v prípade havárie nie najbezpečnejšie miesto.

Už roky sa dá za najbezpečnejšie považovať miesto vzadu uprostred: „Väčšina ľudí si na neho sadá nerada, človek je však na tomto mieste viac chránený tak pri čelnom, ako aj pri bočnom náraze. Samozrejme, musí mať zapnutý plnohodnotný bezpečnostný pás. ”

Podľa odborného časopisu sa pri smrteľných nehodách šanca na prežitie zvyšuje o 29%, pokiaľ sedíte vzadu a nie vpredu. Medzi sedadlami vzadu je šanca na prežitie o 13% vyššia, ak sedíte pripútaní uprostred. Odteraz si teda zrejme budete sadať na „trestnú“ lavicu vzadu oveľa ochotnejšie a bez zbytočného reptania.

Podľa najnovších odporúčaní americkej národnej diaľničnej spoločnosti môžu byť starší ľudia (nad 55 rokov a dôchodcovia) viac v bezpečí vpredu. Týka sa to modelov áut, ktoré majú na predných sedadlách moderné bezpečnostné pásy, ktoré po náraze pasažiera najskôr pritiahnu, ale vzápätí trochu uvoľnia, aby ho tlakom nezlámali. Keďže starší ľudia majú krehkejšie kosti, ktoré môžu pásy zlámať, môže byť pre nich naozaj bezpečnejšie sedadlo spolujazdca. Pokiaľ však máte moderné vozidlo, a teda s pokročilými bezpečnostnými pásmi aj vzadu, opäť platí, že najbezpečnejšie je vzadu.

Rovnaké pravidlo platí aj pre deti. Zadná časť vozidla a stredné miesto je pre nich najbezpečnejšie, najmä ak má isofix a plnohodnotný bezpečnostný pás. Odborník zdôrazňuje aj ďalšie zásady: “Ak aj nečítate žiadne návody, urobte pri detskej sedačke výnimku, ide predsa o život vášho dieťaťa. Nesnažte sa predbehnúť čas. Predčasné obracanie autosedačky a usadenie dieťaťa v smere jazdy vám síce dáva možnosť kontrolovať ho v spätnom zrkadle, avšak v príliš nízkom veku znižuje jeho bezpečnosť pri náraze. Pokojne ho nechajte otočené proti smeru jazdy čo najdlhšie – teda do roka a pol či do dvoch rokov. „Rovnako sa neodporúča ani príliš skoro prechod na podsedák, ani predčasné vynechanie bezpečnostných pomôcok.

Kam usadiť ľudskú posádku, už vieme, ale čo so štvornohými spoločníkmi na cestách? Najbezpečnejším riešením je voziť ich v prepravnej klietke. Mnohí ľudia chcú dopriať svojim psíkom či iným zvieratám v aute väčšiu slobodu. „Je však treba myslieť aj na to, že vodič je zo zákona povinný zaistiť nielen bezpečnosť zvieraťa, ale aj zamedziť ohrozeniu vodiča či zachovať bezpečnosť cestnej premávky“. Väčšiu slobodu dávajú psom špeciálne psie autopásy. Zatiaľ čo klietky sa často prevážajú v kufrovej časti, s pásmi môže byť pes na zadných sedadlách. Pozor, neupútaný pes ohrozuje nielen seba, ale aj pasažierov, pri náraze sa z neho stáva projektil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané