Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, ktoré kvety sú vhodné do detskej izby?

reklama:

Výber rastlín do detskej izby neobmedzuje iba vek dieťaťa a ich umiestnenie

Vyberať by sme mali také druhy, ktoré čistia vzduch, a ktoré zároveň nie sú jedovaté alebo sa o ne deti nemôžu poraniť.

Best indoor plants for everyone.jpg

Izbové rastliny podľa veku dieťaťa
Do detskej izby, kde spi novorodenec alebo batoľa , radšej žiadne izbové rastliny neumiestňujeme. Predškoláci môžu mať vo svojej izbe niektoré netoxické druhy rastlín, ktoré nemajú tŕne, ľahko sa pestujú a nie sú nijako náročné na starostlivosť. Väčšie deti školského veku už môžu samy chcieť sa starať o niektoré rastliny a pestovať ich.

Ako postupovať a ako sa o kvety správne starať?

Medzi malými deťmi je veľa malých záhradníkov, ktorí sa s láskou a nadšením budú starať o im zverené rastliny.

Kaktusy do detskej izby volíme také, ktoré nemajú príliš pichľavé tŕne, ako napríklad Gymnocalycium.

Deti majú v obľube obzvlášť zaujímavé druhy, ako sú napríklad rastliny mäsožravé, alebo kaktusy a sukulenty, ktoré predvádzajú veľa rôznych podôb, štruktúr a tvarov. Možno sa im budú páčiť netradičné krčiažniky, mucholapky, saracénia, alebo krásne kvitnúce africké fialky, či Lithops, kvitnúce živé kamene. Ako zodpovední rodičia si vždy pred tým, než dieťaťu povolíte mať niektorú rastlinu v detskej izbe, vyhľadajte, či sa nejedná o jedovatú izbovú rastlinu a až potom deťom rastlinu kúpte, alebo pre nich vyhľadajte inú, vhodnejšie.

Izbové rastliny vhodné do detských izieb

Zelenec ( Chlorophytum comosum ) je v našich domácnostiach rozšíreným druhom izbovej rastliny nielen pre svoju nenáročnosť, ale aj pre svoju schopnosť čistiť vzduch.

Chlorophytum comosum2.jpg

Africká fialka ( Saintpaulia ionantha ), gerbery ( Gerbera jamesonii ), dmuloret ( Calceolaria x herbeohybrida ), levanduľa ( Lavandula ) zaujímavo kvitnú a aj ony môžu v detských izbách mať svoje stále miesto.

Kalanchoe ( Calanchoe blossfeldiana ) dokáže nejakú dobu spoľahlivo existovať bez zálievky. Pokiaľ ju teda váš malý záhradník zabudne občas zaliať, nič sa rastline neprihodí.

1 500x500.jpg

Kalísie voňavá ( Callisia fragrans ) aj aloa pravá ( Aloe vera ) patrí obe medzi izbové rastliny s liečivými účinkami. Ani tých nie je potrebné sa obávať.

Pestrá a napriek tomu harmonická kombinácia fitónie (Fittonia) a podrostovky (Hypoestes)

Fitónie ( Fittonia verschaffeltii ) je veľmi vyhľadávanou a obľúbenou rastlinou pre svoj zaujímavý farebný kabátik. Má skôr nízky plochý vzrast a miluje vlhké prostredie, takže deti môžu túto rastlinu rosiť. Pre jej rast je optimálne umiestnenie na severnom okne.

Africká žihľava ( Coleus ) má mnoho pestrofarebných variantov a jej farebné listy sa budú deťom páčiť.

Tlustice ( Crassula ovata ) a begónie vyvýšená ( Begonia elatior ) môžu bez obáv zaujať svoje miesto na okennom parapete detskej izby, ich toxicita nebola preukázaná.

Tradeskancia záhradná svetlá ( Tradescantia fluminensis ), je rastlinou pre úplných začiatočníkov, takže deti sa o ňu môžu postarať bez obáv samy. Dobre rastie pri plnom osvetlení aj v polotieni, priame slnko neznáša. Znesie aj preliatie a dá sa pestovať len vo vode. V suchom prostredí ju môžete rosiť.

Tradescantia zebrina inch plant.jpg

Izbový cypruštek ‚Goldcrest‘ ( Cupressus macrocarpa ‚Goldcrest‘ ) je dokonca vhodný aj do miestností, kde bývajú alergici. Má príjemnú citrónovú vôňu a navyše dokáže rozkladať škodliviny nachádzajúce sa v ovzduší, napríklad formaldehyd, uvoľňujúce sa z nového nábytku alebo kobercov. Aby nevyrástol príliš vysoký, dá sa spoľahlivo tvarovať.

Do blízkosti malých detí patria len určité druhy nejedovatých izbových rastlín.

Vždy, keď budeme chcieť umiestniť niektorú z izbových rastlín do detskej izby, uistíme sa, že sa nejedná o rastlinu jedovatú, o rastlinu, ktorá môže spôsobovať kontaktnú alergiu alebo zápaly. Ďalej by sme mali vyberať pre rastliny také miesta, kde na nich malé deti nemôžu dosiahnuť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. októbra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.