Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, čo znamenajú piktogramy na oblečení?

reklama:
znaky na oblečení
znaky na oblečeníwww.gettyimages.com

Zažil to už najskôr každý z nás. Kúpite si blúzku či nohavice z neznámeho nového materiálu a pri prvom praní zistíte, že vlastne ani neviete, ako s daným kusom oblečenia naložiť. Prať na 30 °C? Či dokonca na 95 °C? Toto by nám mal napovedať a prezradiť práve štítok, na ktorom sa dozvieme aj zloženie materiálov. Ako však na to, aby sme o nový obľúbený kúsok neprišli? Stačí sa riadiť podľa znakov, ktoré vám vysvetlíme.

Pranie – symbol vaničky

Väčšinou nám tento symbol ukazuje, či sa má daný kúsok prať ručne alebo v práčke. Ručne sa väčšinou perú pletené či hodvábne kúsky a je to symbol vaničky s rukou. Iné symboly vaničky (s číslom) nám hovoria o tom, na akej teplote sa má šatstvo prať. Nezabúdajme, že pokiaľ perieme, používame vhodný prášok na pranie či gél a zároveň perieme oblečenie podobnej farby. Pokiaľ je pod vaničkou jedna čiarka, ide o mierne odstreďovanie a pokiaľ sú pod vaničkou čiarky dve, mali by sme odstreďovať opatrne a žmýkať ručne. TIP: Vždy si oblečenie pred prvým nosením vyperte a toto sa týka aj spodnej bielizne. Nikdy neviete, kto si pred vami dané oblečenie skúšal a aké mal hygienické návyky.

Sušenie – symbol štvorca

Niektorí vlastnia sušičku a iní sušia voľne na sušiaku vo vnútri či vonku. Niet pochýb, že voľné sušenie je ekologickejšie, ekonomickejšie a najmä šetrnejšie k oblečeniu. Vedeli ste, že rifle by sa nemali dávať do sušičky? Riskujete tak potrhanie jemných strečových vlákien, ktoré nám držia ich tvar. Pokiaľ je na štítku iba štvorec s krúžkom vo vnútri, ide o bežné sušenie v sušičke a pokiaľ je v krúžku malá bodka, znamená to sušenie v sušičke pri ľubovoľnej teplote. Pokiaľ sú v krúžku dve bodky, znamená to sušenie pri nízkej teplote. Pokiaľ je pod symbolom jedna čiarka, znamená to, že oblečenie treba sušiť šetrne a dve čiarky znamenajú veľmi šetrné sušenie v sušičke. Pokiaľ je tento symbol preškrtnutý, neodporúča sa sušiť v sušičke vôbec. Pokiaľ je vo štvorci jedna rovná čiarka, znamená to, že by sme kúsok mali sušiť v rozprestretom stave. Keď sú tam však tri zvislé čiary, mali by sme sušiť odkvapkávaním. Pokiaľ sa v tomto štvorčeku nachádzajú dva pásiky v jednom z rohov, znamená to, že musíme sušiť v tieni.

Žehlenie – symbol žehličky

Dnes už má väčšina moderných žehličiek nastavenie podľa typu oblečenia. Čo však tie, ktoré to nemajú? Symbol žehličky s jednou bodkou znamená žehlenie pri maximálnej teplote 110 °C a opatrne s naparovaním. Pokiaľ má žehlička dve bodky, ide o žehlenie pri 150 °C a žehlička s tromi bodkami znamená žehlenie pri maximálne 200 °C. Prečiarknutá žehlička už tradične znamená, že sa kúsok nemôže žehliť vôbec.

Čistenie – symbol krúžku

Krúžok alebo kružnica s písmenkom A znamená, že sa oblečenie môže čistiť chemicky bez akýchkoľvek obmedzení trichlóreténom a písmenko P znamená, že sa môže čistiť úplne bežným chemickým spôsobom, a to benzínom, tetrachlóreténom a monofluortrichlórmetánom. Keď vidíme preškrtnuté písmenko W, znamená to zákaz mokrého čistenia a pokiaľ je krúžok prázdny a preškrtnutý, znamená to zákaz akéhokoľvek chemického čistenia.

Bielenie – symbol trojuholníka

Jednoduchý trojuholník znamená, že je oblečenie možné bieliť bežným spôsobom. Trojuholník s dvoma čiarkami na jednom z vrcholov znamená schopnosť látky zvládnuť bielenie oxidačnými a nechlórovými prostriedkami. A nakoniec preškrtnutý tmavý či biely trojuholník znamenajú zákaz akéhokoľvek bielenia.

Či už sa rozhodnete prať či chemicky ošetrovať oblečenie doma alebo v čistiarni, myslite na to, že kvalita dnešného bežného oblečenia klesá s každým kontaktom s vodou či teplom. Rozmyslite si teda, či si kúpite evergreenové oblečenie zo second-handov alebo si kúpite to módne tričko z výpredaja, ktoré sa po pár vypraniach zničí. V každom prípade by ste však nemali tieto piktogramy ignorovať, inak riskujete zničenie svojho obľúbeného odevu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. februára 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.