Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, čo všetko dokáže tavná lepiaca pištoľ?

reklama:

Maxresdefault.jpg
Tavné lepiace pištole sú určené k rýchlemu zlepeniu čistých, suchých a nemastných materiálov pomocou horúceho tavného lepidla. Pre vytváranie jednoduchších výrobkov napríklad z papiera sa bude hodiť skôr menšia pištoľ, u ktorej si vystačíte s menším výkonom. Pri zložitejších úkonoch ako je lepenie lamiel alebo líšt, pri podlahárskych prácach, pri inštalácii okenných parapetov alebo dreveného nábytku sa odporúča voliť medzi výrobkami vyššej cenovej kategórie, ktoré zabezpečia dostatočnú výdrž a umožnia výkonnejšiu prácu vďaka robustnejšej konštrukcii.

Lepí v priebehu niekoľkých sekúnd

Best hot glue guns crafts cover.jpg
Pištoľ umožňuje dávkovanie lepidla doslova v kvapkách a na druhú stranu aj v celých pruhoch alebo veľkých bodových spojoch. Za tepla nanášané a do tekutého stavu roztavené lepidlo možno aplikovať pochopiteľne aj na väčšie plochy. Materiál je vďaka nemu zlepený priebehu niekoľkých sekúnd, a to aj také druhy, pre ktoré ste museli zháňať špeciálne lepidlá.

Voľte zodpovedajúce tavné tyčinky
Tavné lepiace tyčinky sa líšia nielen materiálovým zložením, ale aj svojim priemerom a dĺžkou alebo dekoratívnymi efektami. Na drobnejšie dekorácie využijete skôr zaujímavo sfarbené tavné tyčinky prípadne vylepšené o glitre. Dajú sa rôzne kombinovať, a tak výsledný efekt môže byť naozaj zaujímavý. Materiál je možné zvoliť i podľa toho, akú odolnosť požadujete u lepeného spoja. Treba počítať s tým, že teplota u zaťažovaného spoja by nemala prekročiť taviacu teplotu lepidla. Zvyčajne je farba bežných lepidiel pre tavné pištole mliečne biela. Akonáhle vytvrdnú, dajú sa opracovávať, pokojne aj brúsiť.

Práca s pištoľou je jednoduchá

5772 980x506.png
Najprv je potrebné vložiť do pištole náplň v podobe tavnej tyčinky, a až potom pištoľ zapnúť. Potom počkajte niekoľko minút, než sa lepidlo z tyčinky roztaví a začne lepiť. Na lepenie je pištoľ pripravená v momente, kedy je možné spúšť pištole stlačiť, tyčinka sa v pištoli posúva a z trysky kvapká lepidlo. Pri drahších modeloch signalizuje pripravenosť pištole na lepenie svetelná dióda. Dobrou pomôckou pri práci je miniatúrny stojanček podopierajúci pištoľ, ktorý využijete v pauzách medzi lepením. Ak stojanček nemá, používajte pevnú nehorľavú podložku na odkladanie pištole v pauzách medzi lepením. Pre to, aby ste pištoľ nepoškodili, je dôležité, aby pri lepení bola tryska pištole vždy nižšie, než pažba pištole. Tak nedochádza k zatekaniu lepidla do mechanizmu pištole.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 23. februára 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.