Viete, čo sa stane s vaším telom keď budete pravidelne jesť slaninu?

Zdieľať
pravidelne jesť slaninu
Viete, čo sa stane s vaším telom keď budete pravidelne jesť slaninu? Foto: depositphotos.com

Odborníci radia, nech začneme venovať väčšiu pozornosť živočíšnym tukom. Tieto výrobky sú skvelou prevenciou pred chorobami a infekciou. Jedným z príkladov je aj slanina.
Tuk z čerstvej slaniny obsahuje nepreberné množstvo telu prospešných vitamínov ( A, D, E a karotén). V týchto zimných mesiacoch pomáha s imunitou a správnej funkcii tela. Mnoho ľudí sa bojí týchto tukov, pretože si myslia, že sú nezdravé, nie je to tak úplne pravda.

V zdravej miere a ľuďom, ktorí netrpia problémami s pankreasom, pečeňou a tráviacim traktom, sú tieto tuky naopak telu prospešné. Preto zdravý denný príjem čerstvej slaniny pre človeka činní 10g – 30g/deň

Kyselina arachidónová, ktorá je okrem iného tiež obsiahnutá v práve spomínanej slanine je veľmi prospešná v metabolizme celého radu rastlín, živočíchov a samozrejme aj človeka. V posledných rokoch sa ukazuje, že má pozitívny vplyv aj na zdravie detí.

Samozrejme, že slanina tiež obsahuje cholesterol, ale množstvo tejto látky nie je tak enormné, ako by si niektorí mohli myslieť. V 100g čerstvej slaniny sa nachádza 70 – 100mg cholesterolu.

Tak čo? Začnete konzumovať slaninu?

Budete sa čudovať čo urobí slanina s vašim telom

slanina
Viete, čo sa stane s vaším telom keď budete pravidelne jesť slaninu? Foto: www.gettyimages.com

Naši prarodičia konzumovali oveľa viac bravčovej slaniny ako my a pritom ich netrápilo množstvo chorôb a zdravotných problémov, ktoré majú dnešní ľudia. Tento bravčový tuk totiž sám o sebe nie je vôbec zdraviu škodlivý, práve naopak. Samozrejme, je potrebné konzumovať ho v zdravej miere, ale možno budete sami prekvapení, aké výhody pre vás bude táto mastná pochúťka mať.

Aké sú výhody slaniny pre vaše zdravie

  • posilňuje imunitný systém
  • obsahuje omega 6 mastné kyseliny, ktoré chránia srdce a pomáhajú znižovať škodlivý cholesterol
  • obsahuje cennú kyselinu arachidonovú
  • optimálne množstvo slaniny posilňuje steny a elascititu ciev, regulujú krvný tlak a pozitívne ovplyvňujú jemné svalstvo
  • konzumovať by ju mali najmä fajčiari, obsahuje totiž selén, ktorý zabraňuje oxidácii a znižuje negatívne účinky fajčenia na naše telo
  • obsahuje vitamíny skupiny B, najmä vitamín B3
  • balzam na opicu – slanina absorbuje nadbytok alkoholu v tele a rýchlo zníži jeho hladinu
  • v slanine sa nachádza aj kyselina hyaluronová, ktorá sa osvedčila v boji proti vráskam.
  • keď slaninu konzumujete s mierou (odporúčaná dávka je približne 30 gramov), nemusíte sa obávať priberania, práve naopak, na metabolizmus má veľmi pozitívny vplyv

Ak kupujete surovú slaninu u mäsiara, kupujte ju aj s kožou. Z nej totiž urobíte výbornú huspeninu. Tá je skvelá aj na väzy, chrupavky a kosti. Zo zvyšku si môžete vyrobiť výborné domáce škvarky a domácu masť, ktorá je napríklad na také vyprážanie pokrmov oveľa lepšia ako rastlinné tuky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané