Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, ako si čo najdlhšie udržať dobrý zrak? Dodržiavajte týchto 10 rád

Shutterstock_1629600184.jpg
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 4. februára (DobréRadyANápady.sk) – Zrak je jeden z najväčších darov, ktorý pri narodení dostaneme do vienka. Napriek tomu si ho však nevážime tak, ako by sme mali, a neraz jeho pravú cenu spoznáme až vtedy, keď sa objavia prvé vážne problémy. Pritom by to tak ani nemuselo byť. Stačí dodržať pár jednoduchých rád a zdravý zrak si budete môcť užívať po celý život.

1. Pracovné návyky

Ak pracujete za počítačom, váš zrak je vystavený mimoriadne veľkej záťaži. Škodlivé modré svetlo, ktoré vyžaruje z monitorov či displejov, naši predkovia nepoznali, a tak náš zrak nie je naň prirodzene nastavený. Ak si však nastavíte na monitore správny jas a kontrast, vaše oči nebudú toľko namáhané a unavené.

2. Očné cviky

Osem a viac hodín za počítačom dá našim očiam naozaj zabrať. No rovnako, ako si robíte pauzu na kávu, aby ste nabrali energiu, mali by ste si robiť aj prestávku pre svoje oči a dopriať im pravidelnú očnú fitminútku. Počas nej odvráťte zrak od počítača, trochu si požmurkajte a potom sa zahľaďte na vzdialenejší predmet a pogúľajte očami do jednej aj do druhej strany. Je to jednoduché a váš zrak vám bude zato naozaj vďačný.

3. Zdravé prostredie

Na naše oči má vplyv aj prostredie, v ktorom pracujeme a žijeme. Hoci v interiéri sme odkázaní na umelé osvetlenie, nemalo by byť príliš slabé, ale ani silné. Je lepšie, ak zvolíte skôr žlté (teda teplé) než modré (studené) svetlo. Pozor si treba dať aj na optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu v miestnosti, lebo príliš prehriate a vysušené prostredie našim očiam neprospieva.

4. Choďte von

Keďže väčšinu pracovných aktivít vykonávame vo vnútri, aspoň vo voľnom čase by sme mali dbať na to, že strávime dostatok chvíľ v exteriéri. Pravidelne treba vyraziť do prírody, lebo pohľad na zelenú farbu je pre naše oči absolútne prirodzený a dokonca im lahodí. Okrem toho sa náš zrak vyslovene potrebuje zameriavať na vzdialené predmety, vďaka čomu sa dokážeme vyhnúť krátkozrakosti a okuliarom.

5. Okuliare

Ak vám váš očný lekár okuliare či kontaktné šošovky už predpísal, noste ich, a to najmä ak máte vyššie dioptrie. Správne skorigovaný zrak je totiž veľmi dôležitý pre našu orientáciu v priestore, čo netreba podceňovať najmä pri šoférovaní, keďže na cestách nie sme sami. Ak máte predpísané iba nižšie dioptrie, okuliare môžete pri niektorých aktivitách odložiť a svoje oči trochu potrénovať, no dajte na lekára a zdravotným pomôckam sa nevyhýbajte.

6. Kozmetika a hygiena

Hoci by sa to nezdalo, aj kozmetika a hygiena môžu mať vplyv na náš zrak. Oči si treba vždy ráno poumývať, aby ste sa zbavili karpín, ktoré by mohli vaše oči podráždiť. A dámy by sa nemali zabúdať večer odlíčiť, aby sa im čiastočky zo šminiek počas spánku nedostali do očí. Nezabudnite tiež kontrolovať dátum spotreby na svojich kozmetických prípravkoch, inak môžete riskovať nepríjemný zápal oka.

7. Spánok

Kvalitný spánok je pre náš zrak mimoriadne dôležitý a svojim očiam by sme mali v noci dopriať aspoň sedemhodinový oddych. Na naše oči je totiž cez deň vyvíjaný veľký nápor v podobe množstva podnetov, ktoré musíme vizuálne spracovávať. Naše oči tak naozaj potrebujú dostatočný čas na to, aby sa zregenerovali a mohli opäť fungovať aj na druhý deň.

8. Životný štýl

Nielen spánok, ale aj celkový životný štýl vplýva na naše oči. Nadváha, fajčenie, alkohol či nadmerný stres zvyšujú očný tlak, ktorý pri neliečení môže vyústiť až do slepoty. Zaraďte do svojho harmonogramu aj aktívny pohyb, stravujte sa striedmo a dbajte na svoju duševnú pohodu – prospeje to nielen vášmu telu a psychike, ale aj očiam.

9. Strava

V neposlednom rade, na náš zrak má vplyv aj strava. Tá by mala byť bohatá na vitamíny, antioxidanty či omega 3-mastné kyseliny. Na tanieri by vám tak nemala chýbať mrkva, cvikla, listová zelenina a ryby, ktoré prospievajú cievam, a teda aj správnemu prekrveniu očí.

10. Preventívne prehliadky

A to najdôležitejšie na záver – aspoň raz za dva roky by ste mali absolvovať preventívnu prehliadku očí. Navštívte očnú ambulanciu, aby ste mali istotu, že sa s vaším zrakom nič zásadné nedeje. Zrak máme totiž len jeden, plán B neexistuje. Naozaj nič nestojí zato, aby sme oň prišli.

Inzercia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. februára 2020
K téme , ,

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.