Asi u žiadnej z plodín na trhu nenájdete toľko rôznych odrôd ako práve u papriky.. .
Papriky obsahujú viac vitamínu C ako citrusové plody, nájdeme v nich vitamíny skupiny B a E či provitamín .Sú bohatým zdrojom draslíka, horčíka a fosforu a majú aj slušné zásoby zinku, medi, železa a jódu.
Jej liečivé účinky
Vďaka obsahu účinných látok papriky znižujú krvný tlak a zvyšujú odolnosť ciev proti arterioskleróze. Pravidelná konzumácia sa odporúča pri zvýšenej hladine cholesterolu, kŕčových žilách, zápaloch žíl a žilovej nedostatočnosti. Pomáha tiež pri bolestiach kĺbov a svalov.
K liečbe paprikou sa používajú predovšetkým pálivé druhy, teda feferónky. Tie obsahujú látku zvanú kapsaicín, ktorý urýchľuje metabolizmus, zlepšuje krvný obeh, podporuje trávenie, peristaltiku čriev a hubí nebezpečné „hnačkové“ baktérie v črevách (Salmonelly, Shigella, E.coli). Zvonka sa používajú na obklady kĺbov, pretože veľmi silno zahrievajú a dráždia pokožku, čím dochádza k väčšiemu prekrveniu a úľave od bolesti.
Pestovanie
Papriky sa zvyčajne pestujú v skleníkoch. Ale nemusíte sa báť, pestovať je možné aj na záhone alebo v kvetináči na parapete. Dokonca je možné pestovať ich aj doma v kvetináči, napríklad feferónky. Je len potrebné zvoliť vhodnú odrodu pre vybrané stanovište.
Vyrobte si paprikové prípravky pre zdravie:
Prášok z papriky
Papriky usušte, zomeľte alebo rozmixujte na prášok a užívajte 3x denne 0,1 gramu pri hnačke, dyspepsii, na povzbudenie krvného obehu a črevnej peristaltiky.
Tinktúra z feferóniek
Čerstvé feferónky pokrájajte a zalejte vodkou tak, aby boli potopené. Nechajte lúhovať 10 dní, potom zlejte a užívajte 3x až 4x denne 10 až 12 kvapiek pred jedlom – na podporu trávenia a krvného obehu.
Pre vonkajšie použitie zmiešajte trochu tinktúry s trochou oleja a mažte na boľavé kĺby.