Viete, aké sú prvé príznaky karpálneho tunelu? Neignorujte ich!

Zdieľať
príznaky karpálneho tunelu
Viete, aké sú prvé príznaky karpálneho tunelu? Neignorujte ich! Foto: www.shutterstock.com

Často sa spája s prácou na počítači. Táto krutá bolesť ale sužovala ľudí dávno predtým, ako vznikli prvé kancelárske komplexy. Trpeli krajčírky, dojičky kráv alebo robotníci manipulujúci s drobnými predmetmi v pásovej výrobe. Prvýkrát tak chorobu opísal už v polovici 19. storočia britský chirurg James Paget. Tento doktor správne popísal, že pri prvých prejavoch bolesti je nutné zápästie zafixovať sadrou.

Na liečbu karpálneho tunela v prípade pokročilej choroby ale ľudstvo čakalo ďalších sto rokov. Až v roku 1933 Škót James Learmonth popísal metódu dodnes používanej dekompresie karpálneho tunela. V roku 1988 potom bola prvýkrát vykonaná endoskopická operácia.

Príznaky karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela sa najčastejšie prejavuje nasledujúcimi symptómami:

  • nepohodlie v oblasti zápästia, dlane a prstov
    bolesť
    pálenie
    mravčenie či brnenie
    znecitlivenie, najmä v prstenníku alebo malíčku

Bolesť často sprevádza znížená svalová sila, ktorá obmedzuje chytanie, držanie alebo manipuláciu s predmetmi. Výnimkou nie je ani zvýšenie bolesti či mravčenia v noci, ktorá môže viesť aj k problémom so spánkom.

Čo je karpálny tunel?

Túto otázku správne zodpovedia snáď jedine medici a nadšenci do tohto odboru a potom ľudia, ktorí so syndrómom majú osobnú skúsenosť. Ostatní totiž existenciu tejto malej oblasti medzi predlaktím a zápästím sotva zaznamenajú.

Ide o štrbinu, ktorú tvoria z troch strán zápästné kostičky a zo štvrtej zápästnej väzy. Okrem šliach do dlane touto priehlbinou prechádza stredový nerv. Tomu vďačíme za funkciu väčšiny svalov predlaktia a tiež niektorých zo svalov ruky. Závisí teda na ňom z veľkej časti naša motorická funkcia. Prechádzajú ním impulzy z mozgu do palca, ukazováka a prostredníka. Preto syndróm karpálneho tunela na prvý pohľad poznáme podľa toho, že nás bolí práve tieto tri prsty.

Najčastejšie trpia európske ženy

Niektoré faktory môžu výskyt syndrómu karpálneho tunela posilniť. Okrem veľkého tlaku na ruku v dôsledku repetitívnej manuálnej činnosti k nim patrí aj obezita a hormonálne zmeny v organizme, napríklad pri tehotenstve alebo v čase menopauzy. Úlohu hrajú aj genetické predispozície. Je prekvapivou skutočnosťou, že europoidná rasa má k tejto chorobe oveľa väčší sklon ako ostatné rasy. Japonec tráviaci prácou na počítači osemnásť hodín denne väčšinou túto bolesť nezažije. Typickým adeptom na problémy spojené s karpálnym tunelom je európska sekretárka či účtovníčka v strednom veku, ktorá zanedbala zásady ergonómie svojho pracoviska.

príznaky karpálneho tunelu
príznaky karpálneho tunelu Foto: www.freepik.com

Pravidlá ergonómie

Čo je správna ergonómia práce, to by mala poznať väčšina zamestnancov kancelárie z pravidelných, často povinných školení. Pretože tieto rady ale mnohí z nás podceňujú, pripomeňme si, že pri počítači treba sedieť tak, aby paže v lakti zvierali pravý uhol, monitor bol vo výške očí a chrbát aby bol vzpriamený. A hlavne, nikdy sa zápästím neopierať o tvrdú dosku stola. To je práve typický postoj, ktorým si pracovník zarába na problémy. Tlačením zápästia najskôr odrovnáte drobné cievy, ktoré zásobujú stredový nerv. Potom sa začne zmenšovať priestor v karpálnom tuneli ako takom. Výsledkom je brnenie, bolesť a strata citlivosti v prstoch, ku ktorým sa nedostávajú vzruchy z mozgu.

Pri prvých prejavoch bolesti doprajte rukám kľudový režim

Pocítili ste už niekoľkokrát určitú stuhnutosť v oblasti ruky? Väčšina z nás tieto záchvevy ignoruje. Stačí totiž ruku pretrepať alebo premasírovať a bolesť zmizne. Nie je to ale dostatočná starostlivosť. Ruka vyžaduje pokojový režim. Túto fázu by ešte objaviteľ choroby James Paget efektívne vyliečil: je totiž potrebné zafixovať zápästie a ruku sadrovou dlahou a podávať lieky. Ak je ale choroba už pokročilá a bolesť sa dokonca zintenzívňuje a dostavuje stále častejšie, nastáva čas pre razantnejší krok. Sir Paget v takom prípade odporúčal amputáciu. Naša moderná doba ale našťastie pozná menej drastické opatrenia.

Operácia karpálneho tunela

Špecialisti musia uvoľniť väz hmoždiaci nerv. To ide buď bežnou klasickou operáciou, alebo endoskopickou. Pri klasickej otvorenej operácii špecialisti prerušia priečny väz v zápästí, čím dôjde k uvoľneniu štruktúr prítomných v karpálnom kanáli a tým aj k uvoľneniu stlačeného stredového nervu. Zákrok je to pomerne krátky, zato dlhá je doba rekonvalescencie. Môžete sa obávať niekoľkomesačnej pracovnej neschopnosti.

Preto je možno výhodnejšie vyhľadať niektoré z mála pracovísk, kde je možné vykonať endoskopickú operáciu. Endoskop sa dostane do karpálneho tunela a lekári potom môžu pod dohľadom kamery prerezať väz. Vďaka selektívnemu uvoľneniu väzu a vďaka tomu, že nedôjde k zjazveniu v ostatných tkanivách sa ruka obvykle zahojí oveľa rýchlejšie. A ako pamiatka vám zostane len kratučká jazvička.

Ako uchovať karpálny tunel funkčný?

V rámci prevencie robte menej monotónnych pohybov ruky a častejšie preťahujte a precvičujte zápästie. Nepreťažujte vaše ruky a nevytáčajte ho do extrémnych uhlov. A dlhé obdobia stereotypnej práce preložte fázami odpočinku, kedy necháte zápästie v strednej polohe.

Zdroje: pilulka.cz, en.wikipedia.org, sanus.cz, idnes.cz, idnes.cz, idnes.cz, bezpecnostprace.info, www.pharmapoint.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané