Vianoce Pod tieňom komunizmu. Ako sa oslavovalo za červenej zástavy

Zdieľať
vianoce za komunizmu
Vianoce Pod tieňom komunizmu. Ako sa oslavovalo za červenej zástavy Foto: www.gettyimages.com

Ako komunistický režim menil Vianočné tradície. Od zákazu kolied po oslavy Stalina.

Vianoce, symbol radosti a tradičných hodnôt, prešli v Československu počas komunistickej éry významnými zmenami. Tento článok skúma, ako sa komunisti snažili premeniť vianočné zvyky a ako sa ľudia vzdorovali týmto zmenám.

V 50. rokoch 20. storočia nastolila komunistická strana nový režim osláv. Nahradili tradičného Ježiška postavou Deda Mráza, charakteristickým svojimi bielymi fúzami a červeným oblekom, ktorý nebol spojený s kresťanskými tradíciami. Bolo zakázané spievať koledy na Štedrý deň a zrušili sa tradičné polnočné omše.

Zaujímavé je, že vláda sa pokúsila presunúť pozornosť na oslavy narodenín Stalina, vytvárajúc paralelu medzi týmito oslavami a Vianocami. Na vidieku však ľudia udržiavali svoje tradičné zvyky, vrátane kostolných návštev a polnočných omší. Vianočná atmosféra tu pretrvala napriek pokusom o jej potlačenie.

vianočný stromček
Vianoce Pod tieňom komunizmu. Ako sa oslavovalo za červenej zástavy

Až do rozdelenia Československa v roku 1993 bol Štedrý deň pracovným dňom, čím sa snažili obmedziť vianočné oslavy. Po rozdelení Československa sa však tento deň stal dňom pracovného kľudu v novej Českej a Slovenskej republike. Vianoce v komunistickom Československu tak zostali časom vnútornej sily a zachovania tradícií, a prvé slobodné Vianoce po roku 1989 boli pre mnohých návratom k tradičným hodnotám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané