Bohužiaľ nie každý z nás má doma sušičku bielizne, a preto si v tomto chladnom počasí musíme vystačiť so sušiakom na bielizeň, ktorý umiestnime doma. Hoci čerstvo vypraná bielizeň nádherne prevonia celý byt či dom, jeho sušenie však so sebou nesie aj isté zdravotné riziká.
Pri sušení bielizne v domácnosti dochádza k zvýšeniu vlhkosti. Kým naše vyprané prádlo schne, voda sa z neho vyparuje, čo pochopiteľne znamená, že sa vlhkosť v danej miestnosti zvýši.
Zvýšená vlhkosť v domácnosti sa najviac dotýka ľudí, ktorí trpia alergiou, astmou alebo majú zníženú imunitu. Vlhkosť totiž týmto chorým ľuďom môže spôsobiť:
- silné bolesti hlavy
- podráždenie očí
- kašeľ
- nádchu
- únavu
- dokonca aj respiračné ochorenia, ako je zápal dutín alebo zápal priedušiek
Lenže čo robiť, keď vonku sú teploty pod bodom mrazu, nemáme miestnosť, ktorú by sme vyhradili ako sušiareň a ani nevlastníme sušičku bielizne? Pri sušení bielizne je dôležité:
- často vetrať
- na sušenie bielizne zvoliť miestnosť, ktorú využívate najmenej
- kúpte si pohlcovač vlhkosti, ktorý zabráni vzniku plesní
Žiadna domácnosť sa bez neho nezaobíde. Je praktický, ľahký, zložený nezaberie takmer žiadne miesto. Reč je o skladacom sušiaku na bielizeň. Využíva ho väčšina z nás. Či už preto, že nemáme k dispozícii záhradu, lodžiu, alebo napríklad len nechceme, aby nám natiahnuté šnúry plné vlhkého ošatenia prekážali vo výhľade. Ani sušička nerieši všetko, nie každé prádlo sa v nej môže presušiť.
Sušenie oblečenia v interiéri výrazne prispieva k potenciálnemu rastu plesní a rozmnožovaniu roztočov, čo má negatívny vplyv na naše zdravie.
Najhoršia je situácia predovšetkým v moderných novostavbách, ktoré sú nedostatočne odvetrávané. Vlhký vzduch zostáva vo vnútorných obytných priestoroch a vodná para sa kondenzuje na oknách a stenách. Podobný problém však môže vzniknúť aj v starej zástavbe po výmene pôvodných okien za nové.