Cuketová sezóna vrcholí, preto je na čase pripomenúť nielen to, ako je táto všestranne využiteľná zelenina skvelá v kuchyni, ale je úžasná pre naše zdravie
Cuketa má minimálny obsah kalórií a zároveň vysoký obsah minerálov. Priaznivo pôsobí na srdce, obličky, tráviace ústrojenstvo, pomáha tiež pri liečbe cukrovky, reumatizmu a dny. Cuketa má podľa všetkého aj protirakovinové účinky, obzvlášť šupky obsahujú karotény a horčík, ktorých prítomnosť prispieva k správnej funkcii bunkových jadier a celkovej činnosti buniek.
Veľmi dobrá pri diéte
Cuketa je veľmi obľúbená nízkoenergetická zelenina, ktorá má skvelé uplatnenie pri zoštíhľujúcich diétach . Jej zaradenie do jedálnička sa bezvýhradne odporúča, zvyšuje totiž peristaltiku čriev, čím pomáha pri tzv. Črevnej ochabnutosti aj pri zápche , prospieva tiež črevným slizniciam. Do tejto skupiny patrí aj tekvica , ktorá v tejto dobe už tiež dozrieva. V kuchyni môžeme tieto dva druhy zeleniny využiť podobným spôsobom.
Veľmi zdravá
Cuketa obsahuje veľké množstvo provitamínu A, ktorý preniká až k jadrám buniek, čím ovplyvňuje naše celkové zdravie a dodáva telu energiu. Okrem toho obsahuje táto veľmi chutná zelenina už spomínané karotény a minerály – horčík, vápnik, železo, draslík, fosfor. Ďalej potom vitamíny A, B, C, vlákninu a asi 91% vody. Je tiež skvelým prostriedkom k celkovej detoxikácii organizmu. Pomáha pri prekyslení žalúdka, odvodňuje, má antibakteriálne účinky, dobre pôsobí na trávenie, celkovo zvyšuje imunitu a podporuje činnosť mozgu.
Ako ich vyberať?
V obchodoch so zeleninou je teraz cuketa bežne k dostaniu. Vyberajte mladé, tenšie a svetlo zelené plody, ktoré sú pevné a s lesklým povrchom. Pri príprave pokrmov skúste mladú cuketu využiť aj so šupkou, ktorá obsahuje množstvo významných živín, minerálov a vitamínov. Väčšie, staršie a sýto zelené plody obsahujú príliš veľké množstvo vody a semien, ktorá musíte pred tepelnou úpravou odstrániť.
Tepelná úprava a uchovávanie cukety na zimu
Cuketu je možné upravovať najrôznejšími spôsobmi, napríklad cuketová polievka, zapečené pokrmy zo zemiakov a cukety, s mäsom i bezmäsité, cuketa je skvelá dusená aj grilovaná, výnimkou nie sú dokonca ani Cuketové múčniky .
Ak si ju chcete uchovať aj v zimných mesiacoch, bude najlepšie ju zamraziť. Cuketu môžete uchovať v mrazáku pokojne aj rok. Nakrájajte ju na malé kúsky alebo nastrúhajte na hrubom strúhadle, odstráňte semienka. Kvôli obsahu vody mrazená cuketa zväčší svoj objem, plňte ju preto radšej do sáčkov alebo do dobre uzatvárateľných nádobiek, nenaplňujte ich však až po okraj.