Veľkonočné vajíčka z betónu? Táto dekorácia vám vydrží niekoľko rokov!

Zdieľať
Easteregg 21 von 27 1.jpg

K najrozšírenejším veľkonočným symbolom patria samozrejme vajíčka

Efektnú veľkonočnú dekoráciu môžete ľahko vyrobiť z betónu, alebo zo sadry. Vydržia vám prakticky stále, ich výrobou môžete poveriť aj väčšie deti alebo sa deti môžu podieľať aspoň na ich zdobení. Ich výroba si vyžaduje trochu zručnosti, ale rozhodne vás finančne nezruinuje, ani keď vyrobíte poriadnu kopu vajíčok.

Easteregg 21 von 27.jpg

Na výrobu betónových vajíčok sa najlepšie hodí artbeton. Keďže sa jedná o univerzálny betónový materiál, využijete ho aj pri ďalších činnostiach v dielni alebo pri výrobe iných dekorácií z betónu. Artbeton zakúpite v hobby predajniach alebo na internete.  Pri jeho príprave pozorne sledujte návod na jeho prípravu, neprežeňte to s množstvom vody a uvidíte, že budete s celkovým výsledkom spokojní. Prípadne možno betón nahradiť sadrou. Výsledné dekorácie budú ale krehkejšie, než betónové.

Podľa potrebného počtu výsledných vajíčok si pripravte počet vyfúknutých škrupín od vajec. Ďalej budete potrebovať nástroj na vytvorenie otvorov do vajíčok, papierový zásobník na vajíčka , ktorý poslúži ako držiak vajec a hladký šmirgľový papier. Ešte si pripravte vodu, nádobu na miešanie zmesi a k dozdobeniu potom farby a štetec .

Shhbarsvotxqkxbidwle.jpg

A môžete začať betónovať …
Najprv si podrobne preštudujte návod na použitie artbetonu. Vyfúknuté vajíčka s dostatočne veľkými otvormi pre vlievanie betónu si naskladajte do papierovej škatule od vajec. Tá poslúži ako spoľahlivý držiak na vajíčka. Otvory v škrupinách by mali byť až 2 cm veľké, pričom by mali mať starostlivo odstránené zvyšky škrupín. Artbeton s vodou zmiešajte podľa návodu ideálne v nejakej plastovej odmerke či inej nádobe z pastu. Dôležité je, aby ste z pripravenej zmesi dostali von všetok vzduch. Preto nádobou poklopkávajte o stôl. Akonáhle má zmes správnu konzistenciu, začnite ju vlievať do vyfúknutých škrupín.

9db7c661b75a7df4b642904ee2191000.jpg

Odliate vajcia nechajte minimálne cez noc stuhnúť pekne uložené v papierovom obale od vajec. Až druhý deň škrupinu z vajec odlúpnite a celú ju odstráňte. Na jednej strane vznikne pekná plôška pre postavenie vajíčka. Aby vajíčka stáli pekne rovno, vezmite si jemný brúsny papier a túto plôšku u každého vajíčka pekne vyhlaďte.

Diy copper concrete bunnies look what i made.jpg

Hotové, dobre vysušené vajíčka z betónu nakoniec môžete rôzne zdobiť. Možností je veľa, stačí si vybrať tú, ktorá je vám najbližšia. Napríklad to môže byť zdobenie vajec farbami pomocou štetca. Alebo môžete vajíčka z betónu vo farbách máčať, prípadne na ich povrchu vytvárať veselé nápisy.

Spôsoby zdobenia betónových vajec

400372 01a13 x.jpg

Vajcia možno postriekať sprejom a farby rozotrieť – jedná sa o takzvané mramorovanie.
Možnosť oblepiť vajcia papierom alebo obrúskami (metóda decoupage).
Oplietanie vajec medeným drôtikom.
Zdobenie trblietkami, v ktorých sa jednoducho časť vajíčka natretá lepidlom obalí.
Vajíčka možno zdobiť tiež kožou, plsťou, povrázkami alebo novinami. Vždy k tomu použijeme zodpovedajúce lepidlo.
K betónovým vajíčkam sa dajú priviazať pomocou obtočených povrázkov drobné kvietky-napríklad fialky alebo sirôtky, snežienky, modrice, sedmokrásky.
Farbenie vajec pomocou akrylových farieb. Farby nanášame na dokonale uschnuté vajcia pomocou štetca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané