Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

VEĽKÁ NOC: Veľký piatok je dňom utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista

reklama:
Veľký piatok je dňom utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista
Veľký piatok je dňom utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Kristawww.gettyimages.com

V tento deň sa neslávia sväté omše, konajú sa len obrady umučenia.

BRATISLAVA 2. apríla (SITA) – Veľký piatok je dňom utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň neslúži svätá omša a oltáre sú bez chrámového rúcha. V kostoloch sa však konajú obrady Ježišovho umučenia a smrti na kríži, ktoré opisujú všetci štyria evanjelisti, teda Marek, Matúš, Lukáš a Ján.

Všetci veriaci sa na Veľký piatok postia od mäsitých pokrmov a najesť sa možno za deň len raz do sýtosti. Je to deň pôstu, pokánia a jediný deň roka, keď sa neslávi eucharistická obeta. Namiesto nej sa koná liturgia umučenia Pána, ktorá pozostáva z bohoslužby slova, slávnostnej modlitby veriacich, z poklony Svätému krížu a svätého prijímania. Ježišovu smrť pripomína aj liturgická farba, teda farba krvi. Zároveň sa v dnešný sviatočný deň čítajú alebo spievajú pašie.

Na tému Veľká noc:

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 2. apríla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.