Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedeli ste, že chlad môže mať pozitívne účinky na vaše zdravie?

reklama:
Nie nadarmo si využitie chladu a mrazu ako liečebného prostriedku vydobylo v medicíne už aj odborné označenie – kryoterapia.

Dráždivé podnety chladom spôsobujú, že sa procesy prebiehajúce v tele spomaľujú, vylučuje sa menej látok, ktoré podporujú zápaly, nervový systém vysiela menšie množstvo signálov o bolesti a krvné riečisko sa zužuje. Chlad navyše podporuje aj prekrvovanie.

chlad
www.gettyimages.com

Túto prednosť už využíva akútna medicína – napríklad po prekonanej mozgovej mŕtvici sa telesná teplota umelo zníži na 35 ° C. Tým sa minimalizujú požiadavky mozgu na kyslík, a to v konečnom dôsledku zabráni odumieraniu mozgových buniek.

Aj v chemoterapii sa využíva sila chladu

Nové výskumy ukázali vysoký potenciál chladu aj pri liečbe pacientov chorých na rakovinu.

Ale aj v bežnom živote sa ponúka široká paleta využitie chladu.

Studená voda tíši búšenie srdca

Pri zhone alebo rozrušení sa človeku zvyčajne rozbúši srdce, určite ste to už tiež niekedy zažili. Čo pomôže? Vypite v takejto situácii naraz veľký pohár studenej neperlivej vody. Blízko hrtana až k srdcu totiž prebieha nerv, ktorý môže upokojiť srdcovú činnosť. Ochladenie v krku tento nerv nenásilne stimuluje. Chladiaca sonda uľavuje pri bolestiach chrbta.

Špecifické problémy s chrbtom, napríklad pri spondylolistézii, rieši lekár ošetrením dusíkom. Dusík vychladený na -60 ° C sa tenkým katétrom zavedie do nervu, ktorý spôsobuje bolesť. Pacient potom v postihnutom mieste nič necíti.

Kryokomora zaháňa reumatické príznaky

chlad
www.gettyimages.com

Pri bolestiach kĺbov zápalového pôvodu môže pomôcť návšteva kryokomory. Pri teplote -110 ° C v nej pobudnete niekoľko minút, chlad zatiaľ zablokuje akútnu bolesť. Odporúča sa opakovaná návšteva. U niektorých zdravotných poisťovní je možné čerpať na terapiu príspevok pre darcov krvi, plazmy a kostnej drene.

Studený zábal mierni opuchy

Pri výronoch, pomliaždeninách a opuchoch môže studené zmierniť bolesti a predísť tomu, aby postihnuté miesto veľa napuchlo. Držte poranenú časť tela vo výške a chlaďte ju chladiacim vankúšikom zabaleným do navlhčeného pláteného obrúsku. Dôležité je dodržať pravidlo, že sa miesto ochladzuje desať minút v kuse, potom nasleduje desaťminútová prestávka. Ak potrebujete, môžete chladenie zopakovať.

Tečúca studená voda funguje skvele na spáleniny

Pri ľahšej forme popáleniny alebo obarenia pomáha rýchle ochladenie pod tečúcou vodou z kohútika (cca 15 ° C) po dobu maximálne dvoch minút. Ak poranenia tohoto typu, ktorých rozsah je väčší ako plocha jedného prsta, musí ošetriť lekár!

Studený obklad zaberá pri bolestiach hlavy

Bolesť hlavy často vyvoláva nedostatok kyslíka. Mierny chlad spôsobí, že sa cievy stiahnu, a akonáhle podráždenie chladom ustúpi, dostane sa do mozgu krv obohatená kyslíkom. Namočte uterák do studenej vody zmiešanej s dvoma kvapkami mätového oleja a priložte na päť minút na čelo.

Kocky ľadu tíšia bolesti zubov

Chlad uľavuje tiež v ústach. Bolesti zubov tak môžete držať v šachu až do návštevy zubného lekára kockami ľadu. Najprv ochladíme ľadom ústnu dutinu – nikdy neprikladajte hneď na boľavý zub. Až potom intenzívne schlaďte postihnutý zub polovicou kocky ľadu.

Tekutý dusík ničí odolné bradavice

Najlepšou metódou, ako sa zbaviť bradavíc, je ich ošetrenie tekutým dusíkom, ktoré vykoná praktický lekár či dermatológ. Pri -196 ° C sa v bunkách bradavice vytvoria ľadové kryštáliky, a bunky potom odumrú. Dusík sa aplikuje podľa dĺžky koreňov bradavice, ale väčšinou stačí len jedno ošetrenie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 17. januára 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.