Vedeli ste, že aj melóny môžu byť zdrojom salmonelózy? Ako sa pred tým chrániť?

Zdieľať
červený melón
Vedeli ste, že aj melóny môžu byť zdrojom salmonelózy? Ako sa pred tým chrániť? Foto: www.freepik.com

Riziko nákazy salmonelózou si mnohí spájame s konzumáciou vajec alebo kuracieho mäsa. Avšak, vedeli ste, že obľúbený melón môže byť tiež nositeľom tejto nebezpečnej baktérie? V článku sa dozviete, ako sa chrániť pred nákazou a na čo si dať pozor pri nákupe a konzumácii melónov.

Riziko ochorenia salmonelózou máme často spojené najmä s konzumáciou vajec alebo kuracieho mäsa. Môže vás prekvapiť, že za mnohými epidémiami stojí práve obľúbený melón. Tu sú tipy, ako sa tomu vyhnúť.

Najväčšie riziko predstavujú nakrájané melóny, ktoré sú skladované v teple alebo dokonca na priamom slnečnom žiarení. Baktérie, ktoré sa môžu nachádzať na povrchu šupky, sa pri krájaní dostanú do kontaktu s dužinou a vplyvom tepla sa veľmi rýchlo šíria.

Podľa portálu Bezpečnosť potravín platí, že čím dlhšie sú nakrájané melóny nevhodne skladované, tým viac ohrozujú naše zdravie.

Ako predísť nákaze?

Nenechajte sa zlákať a nakrájané melóny, ktoré nie sú skladované v chlade, radšej nekupujte. To platí predovšetkým pri vonkajších stánkoch s ovocím a zeleninou, kde sú porcie melónov vystavené vonku a často aj na priamom slnku.

Bezpečnejšou alternatívou je nákup v supermarketoch, kde sú melóny skladované v chladničkách. Aj tu by však mali byť skladované maximálne dve hodiny.

predávanie melónu
Vedeli ste, že aj melóny môžu byť zdrojom salmonelózy? Ako sa pred tým chrániť? Foto: www.freepik.com

Šupku vždy umyte

Ideálne je kúpiť si celý melón a spracovať ho až doma. Hygienici odporúčajú šupku dôkladne umyť teplou vodou, najlepšie aj kefkou. Práve táto časť môže byť kontaminovaná zvyškami pôdy alebo závlahovej vody, kde sa nachádzajú nebezpečné baktérie. Následne si dôkladne umyte ruky – rovnako ako keď pracujete so surovými vajciami alebo mäsom.

Porciovaný melón potom uložte do chladničky. Ak ho podávate ako občerstvenie vonku, chráňte ho pred slnečnými lúčmi a zjedzte ho čo najrýchlejšie – maximálne do štyroch hodín od vybratia z chladničky.

Salmonelózu spôsobujú baktérie rodu Salmonella. Toto nepríjemné ochorenie sa prejavuje silnými tráviacimi ťažkosťami, ktoré sa dostavia zvyčajne 24 až 48 hodín po konzumácii kontaminovanej potraviny. Inkubačná doba sa však môže pohybovať v rozmedzí ôsmich hodín až piatich dní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané