Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedeli ste o tom, čo sa deje s vašim telom, keď vypijete Coca-colu?

reklama:
coca cola
coca colawww.gettyimages.com

Každý z nás túži byť zdraví. Avšak pitie sladkých nápojov je pre naše zdravie naozaj neprospešné. Dôvodov je hneď mnoho.Tento článok bude o tom, čo sa stane keď na vaše telo zaútočí Coca-cola. Vedeli ste, že počas 10 minút sa do vášho tela dostane 10 čajových lyžičiek cukru? Celkom dosť, že áno? To samo o sebe predstavuje 100% odporúčanej dennej dávky cukru. Normálne by sa človek z takej dávky povracal, ale vďaka kyseline fosforečnej, ktorá je zložkou coli, túto sladkosť potlačí tak, že to ani nevnímame.

V priebehu 20 minút hladina krvného cukru prudko stúpne. Na to však reagujú pečeň a ako odpoveď je na to vylúčenie masy inzulínu pankreasom. Toto ohromné ​​množstvo cukru sa začne meniť na tuk. V priebehu 40 minút je dokončená absorpcia kofeínu, vaše zreničky sa rozšíria, krvný tlak stúpne a pečeň tak pumpuje viac cukru do krvného behu. Okolo 45 minút telo zvýši produkciu dopamínu, ktorý má za úlohu stimulovať nervové receptory v mozgu. Funguje to ako fyziologicky identická odozva ako pri heroíne. Po 60 minútach dochádza k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi.

Zaujímavosti

Priemerný Američan vypije za rok viac ako 200 litrov sladkých nápojov. Takže pred tým než siahnete po ďalšej flaške alebo plechovke sladeného nápoja
majte na pamäti, že každé 3dcl obsahujú 10 lyžičiek cukru = 150 kalórií, 50 mg kofeínu, umelé farbivá, sulfáty. Zistilo sa, že 12 ročné deti, ktoré pili tieto nápoje mali o dosť väčší výskyt obezity, ako deti, ktoré si ich tak často nedopriali.  Jeden nápoj denne zvyšuje riziko cukrovky o 85%. Konzumáciou týchto nápojov sa vystavujete riziku rakoviny.

dieťa
dieťawww.gettyimages.com

Poďme sa pozrieť trochu bližšie na niektoré ďalšie zložky

Kyselina fosforečná

Nabúrava schopnosť tela využívať vápnik, dochádza tak k zmäkčeniu zubov a kostí.

Cukor

Je dokázané, že cukor zvyšuje hladinu inzulínu, čo vedie k vysokému krvnému tlaku, vysokému cholesterolu, ochorenie srdca a mnoho ďalšieho. Väčšina sladených nápojov obsahuje vyše 100% odporúčanej dennej dávky cukru.

Aspartám

Táto chemikália sa používa ako náhrada za cukor (v diétnych nápojoch). Je zaznamenané 92 možných negatívnych následkov dávaných do súvislosti s konzumovaním aspartámu. Dochádza k mozgovým nádorom, pôrodným defektom, cukrovka a epileptickým záchvatom.

Kofeín

Môže spôsobovať nervozitu, chvenie, nespavosť, vysoký krvný tlak a nepravidelný tep.

Čo tak skúsiť vymeniť sladké nápoje za čistú vodu? Určite tým nič nepokazíte ba naopak. Vaše telo vám ešte poďakuje a vy sa budete cítiť oveľa lepšie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 23. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.