Koncom 80. rokov minulého storočia objavili v Judskej púšti malé semienko s veľkosťou asi 2 cm. Analýza ukázala, že pochádza z obdobia pred viac než 1000 rokmi – podľa odhadov bolo vytvorené niekedy medzi rokmi 993 a 1202 nášho letopočtu.
Vedcom trvalo 14 rokov, kým zo semienka vypestovali dospelý strom, ktorý dnes dosahuje výšku troch metrov. Genetická analýza odhalila, že ide o unikátny druh, ktorý dnes na Zemi nemá žiadneho príbuzného. Tento nový objav bol pomenovaný „Sheba“.
Aj keď dnes existuje približne 200 druhov, ktoré sú geneticky príbuzné so Shebou, všetky tieto rastliny patria do rodiny myrhovníkov a kadidlovníkov, teda rodu Commiphora. Predpokladá sa, že kedysi dávno tento konkrétny druh stromu rástol v oblasti južnej Levanty, zahŕňajúcej súčasné územie Izraela, Palestíny a Jordánska.
Vo vedeckom časopise Communications Biology bola nedávno publikovaná štúdia, v ktorej vedci uviedli, že listy stromu Sheba obsahujú biologicky aktívne zlúčeniny s výraznými protizápalovými účinkami. Tento objav viedol vedcov k novým hypotézam.
Podľa odborníkov by mohol tento dávny strom produkovať živicu nazývanú „tsori“, ktorá bola v staroveku známa ako balzam z Judeje. Tento liečivý prostriedok bol v minulosti vysoko cenený a spomína sa v textoch už od 4. storočia pred naším letopočtom.
Tsori bol v antických časoch veľmi žiadaný a bol exportovaný do celej Rímskej ríše. Používal sa ako parfum, kadidlo a liek na šedý zákal. Zároveň slúžil aj na balzamovanie mŕtvych a mal aj funkciu protijedu. Jeho význam však postupne upadal a do 9. storočia n.l. úplne zmizol.
Dnes vedci dúfajú, že strom Sheba bude jedného dňa schopný priniesť plody, čo by im umožnilo ďalšie výskumy. Doposiaľ však strom ani raz nezakvitol, čo je pravdepodobne spôsobené nevhodnými podmienkami pre jeho rozmnožovanie.