Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci zistili, že nadváha predlžuje život.

reklama:
nadváhawww.gettyimages.com

Americkí vedci dospeli k nečakanému záveru – pár kilogramov navyše predlžuje život.To však neplatí pre tých, ktorí sú obézni.

Vedci z Ohio State University zistili, že nadváha získaná v dospelosti  predlžuje život. Ľudia, ktorí v mladosti žili s normálnou hmotnosťou a vo veku 31 rokov alebo neskôr pribrali pár kilogramov navyše, žijú dlhšie ako ostatní. Výsledky výskumu sú publikované v časopise Annals of Epidemiology.

Pre túto štúdiu vedci použili údaje z rokov 1948 až 2014. V rukách mali lekárske záznamy 4 476 dospelých a 3 753 detí. Vedci sa zamerali na zmenu telesnej hmotnosti vo vzťahu k výške po celý život, vykonali úpravy pre choroby, zlé návyky, rodinný stav, pracovnú činnosť atď.

Ukázalo sa, že tí, ktorí v dospelosti pribrali, ale netrpeli obezitou, žijú najdlhšie. V očakávanej dĺžke života  sledovali tích , ktorí mali vždy normálnu váhu, potom tí, ktorí mali vždy malú nadváhu, potom tí, ktorí vážili príliš málo. Najmenej zo všetkých sú ľudia, ktorí od detstva trpeli nadváhou a s pribúdajúcim rastom pribúdali.

Autori štúdie objasnili, že obezita má stále významný vplyv na úmrtnosť. Obéznych ľudí je stále viac, takže príspevok nadváhy k úmrtnosti sa zvýšil z 5,4% na 6,4%.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.