Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • zaujímavosti
  • Vedci zistili prečo komáre jedného človeka uštipnu a druhého sa ani nedotknú. Je zaujímavé, že veľa ľudí o tom vôbec nevie!

Vedci zistili prečo komáre jedného človeka uštipnu a druhého sa ani nedotknú. Je zaujímavé, že veľa ľudí o tom vôbec nevie!

reklama:
Komár
Komárwww.gettyimages.com

Určite poznáte tie situácie, kedy ste v lete niekde vonku s priateľmi, či už pri vode, na turistike v prírode, alebo len tak pri táborovom ohni, keď vy ste zhora nadol pokrytý štípancami od komárov, ale vašich priateľov sa ani len dotknú.

Zdá sa vám to nefér? Verte alebo nie, pre tento divný jav existuje vedecké vysvetlenie. No a našťastie pre vás tiež existujú spôsoby, čo s tým môžete urobiť, aby vás komáre v budúcnosti neštípali.

Podľa čoho si komáre vyberajú ľudí?

Je niekoľko faktorov, ktoré určí to, koho si komáre vyberú za svoju najbližšiu obeť. Takmer všetky z nich sú však mimo vašej kontroly.

Tu sú 4 typy ľudí, ktoré tento hmyz uprednostňuje najviac:

1. Komáre obľube „lepkavých“ ľudí

Váš pot obsahuje niekoľko zložiek, ktoré komáre obľube. Z nich najpríťažlivejšie je kyselina mliečna.

Čím viac sa potíte, tým ste pre komáre atraktívnejšie. Dôkazy poukazujú tiež na to, že starší pot je pre nich oveľa lákavejšie ako pot čerstvý.

To je tiež dôvod, prečo s narastajúcim časom od poslednej sprchy zároveň narastá aj frekvencie uštipnutie komárov.

2. Komáre milujú konzumentov alkoholu

Ak ste si doteraz mysleli, že alkohol komáre odpudzuje, tak je to presne naopak. Ide o pomerne zlú správu pre milovníkov vína, piva či iného alkoholu.

Štúdia z roku 2002 potvrdila, že s narastajúcim obsahom alkoholu vo vašom potu a dychu, sa zvyšuje aj vaša atraktivita pre komáre.

3. Komáre majú chuť na isté typy baktérií

Baktérie sa nenachádzajú iba v našich črevách (črevná mikroflóra), ale doslova na celom tele, čomu sa odborne hovorí mikrobióm.

Každý z nás má však na sebe o niečo odlišné baktérie. No a niektoré z nich komármi odpudzujú a iné zase priťahujú.

Štúdia z roku 2011 ukázala, že vo všeobecnosti ľudia s väčším objemom baktérií na pokožke bývajú pre komáre atraktívnejšie.

Uvedená štúdia sa zameriavala na baktérie na chodidlách. Preto, ak zvyknete mať nábeh na zápach nôh, potom s veľkou pravdepodobnosťou budete aj lákavejšie cieľ pre komáre.

4. Komáre uprednostňujú krvnú skupinu „0“

Ďalšia štúdia vykonaná v roku 2013 dospela k záveru, že komáre štípu výrazne častejšie ľudí s krvnou skupinou „0“. Najmenej to bolo pre krvnú skupinu „A“.

Skupiny „B“ a „AB“ sa nachádzali niekde uprostred na stupnici atraktívnosti. Prečo je tomu tak, to sa zatiaľ ešte nevie.

Ako si držať komáre čím ďalej od tela?

Jedným z riešení, ako sa strániť komárov, je používanie klasických komerčných repelentov. Tie však obsahujú škodlivé chemikálie, ktoré môžu škodiť, a to hlavne deťom.

Medzi ich nežiaduce účinky patrí napríklad ovplyvňovanie nervového a endokrinného systému.

Ďalej to môžu byť vyrážky na koži, nevoľnosti, problémy s koncentráciou a bolesti hlavy.

Vyvarujte sa prevažne chemickým látkam ako je permethrin.

Tu je pár prírodných alternatív:

  1. Zmiešajte eukalyptový éterický olej s nosným olejom (napríklad slnečnicový) v pomere 1:10 a touto olejovou zmesou si natrite pokožku (nie je to určené k priame slnko). Tu nájdete alternatívne recept s eukalyptovým olejom.
  2. Na záhrade alebo balkóne si vysaďte levanduľu, ktorá komáre prirodzene odpudzuje. Ďalej, podobne ako v predchádzajúcom bode, môžete levanduľový éterický olej zmiešať s nosným olejom pre natieranie pokožky.
  3. Vhoďte do táborového ohňa pár lístkov tymianu a tiež si natrite zmes tymiánového a nosného oleja na pokožku.
  4. Konzumácia vitamínu B1 funguje ako dobrý prírodný odpudzovač komárov.
  5. Ďalším olejom s preukázanými odpudivými vlastnosťami na komáre je olej z čajovníka. Aplikuje sa na pokožku aj s pomocou nosného oleja.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 25. mája 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.