Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • Zdravie
  • Vedci zistili prečo komáre jedného človeka uštipnú a druhého sa ani nedotknú. Je zaujímavé, že veľa ľudí o tom nevie

Vedci zistili prečo komáre jedného človeka uštipnú a druhého sa ani nedotknú. Je zaujímavé, že veľa ľudí o tom nevie

reklama:
komáre
komárewww.gettyimages.com

Určite poznáte tie situácie, kedy ste v lete niekde vonku s priateľmi, či už pri vode, na turistike v prírode, alebo len tak pri táborovom ohni, keď vy ste zhora nadol pokrytý štípancami od komárov, ale vašich priateľov sa ani len dotknú.

Podľa čoho si komáre vyberajú ľudí?

Je niekoľko faktorov, ktoré určia to, koho si komáre vyberú za svoju najbližšiu obeť. Takmer všetky z nich sú však mimo vašej kontroly.

Tu sú 4 typy ľudí, ktorých tento hmyz uprednostňuje najviac:

1. Komáre obľubujú „lepkavých“ ľudí

Váš pot zahŕňa niekoľko zložiek, ktoré komáre obľubujú. Z nich najpríťažlivejšia je kyselina mliečna. Čím viac sa potíte, tým ste pre komáre atraktívnejší. Dôkazy poukazujú tiež na to, že starší pot je pre nich oveľa lákavejší ako pot čerstvý. To je tiež dôvod, prečo s narastajúcim časom od poslednej sprchy zároveň narastá aj frekvencia uštipnutia komárom.

2. Komáre milujú konzumentov alkoholu

Ak ste si doteraz mysleli, že alkohol komáre odpudzuje, tak je to presne naopak. Ide o relatívne zlú správu pre milovníkov vína, piva či iného alkoholu. Štúdia z roku 2002 potvrdila, že s narastajúcim obsahom alkoholu vo vašom potu a dychu, sa zvyšuje aj vaša atraktivita pre komáre.

3. Komáre majú chuť na isté typy baktérií

Baktérie sa nenachádzajú iba v našich črevách (črevná mikroflóra), ale doslova na celom tele, čomu sa odborne hovorí mikrobióm. Každý z nás má však na sebe o niečo odlišné baktérie. No a niektoré z nich komáre odpudzujú a iné zase priťahujú. Štúdia z roku 2011 ukázala, že vo všeobecnosti ľudia s väčším objemom baktérií na pokožke bývajú pre komáre atraktívnejší. Uvedená štúdia sa zameriavala na baktérie na chodidlách. Preto, ak zvyknete mať nábeh na zápach nôh, potom s veľkou pravdepodobnosťou budete aj lákavejší cieľ pre komáre.

4. Komáre uprednostňujú krvnú skupinu „0“

Ďalšia štúdia vykonaná v roku 2013 dospela k záveru, že komáre štípu výrazne častejšie ľudí s krvnou skupinou „0“. Najmenej to bolo pre krvnú skupinu „A“. Skupiny „B“ a „AB“ sa nachádzali niekde uprostred na stupnici atraktívnosti. Prečo je tomu tak, to sa zatiaľ ešte nevie.

Ako si držať komáre čím ďalej od tela?

Jedným z riešení, ako sa strániť komárov, je používanie klasických komerčných repelentov. Tie však obsahujú škodlivé chemikálie, ktoré môžu škodiť, a to hlavne deťom. Medzi ich nežiaduce účinky patrí napríklad ovplyvňovanie nervového a endokrinného systému. Ďalej to môžu byť vyrážky na koži, nevoľnosti, problémy s koncentráciou a bolesti hlavy. Vyvarujte sa prevažne chemickým látkam ako je permetrin.

Tu je pár prírodných alternatív:

  •  Zmiešajte eukalyptový éterický olej s nosným olejom (napríklad slnečnicový) v pomere 1:10 a touto olejovou zmesou si natrite pokožku (nie je to určené na priame slnko).
  •  Na záhrade alebo balkóne si vysaďte levanduľu, ktorá komáre prirodzene odpudzuje. Ďalej, podobne ako v predchádzajúcom bode, môžete levanduľový éterický olej zmiešať s nosným olejom pre natieranie pokožky.
  • Vhoďte do táborového ohňa pár lístkov tymianu a tiež si natrite zmes tymianového a nosného oleja na pokožku.
  •  Konzumácia vitamínu B1 funguje ako dobrý prírodný odpudzovač komárov.
  •  Ďalším olejom s preukázanými odpudivými vlastnosťami na komáre je olej z čajovníka. Aplikuje sa na pokožku aj s pomocou nosného oleja.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 14. apríla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.