Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci zistili, ako je šedivenie vlasov spojené so stresom

reklama:
šedivé vlasy
šedivé vlasywww.gettyimages.com

Že sivé vlasy súvisia so stresom, je všeobecne známy fakt. Koľko ste len počuli príbehov o ľuďoch, ktorým „hrôzou zbeleli vlasy“? Isté tiež je, že veľkú úlohu v šednutí vlasov hrá genetika: niekto je šedivý už v dvadsiatich piatich, iný sa ešte v päťdesiatich chváli tmavými vlasmi bez jedinej šediny. Niekedy sa starnutie vlasov pripisovalo aj farbám na vlasy, problémom so štítnou žľazou, nedostatkom vitamínov a autoimunitnými chorobami. Faktom zostáva, že farbu vlasov určujú bunky zvané melanocyty produkciou melanínového pigmentu.

Harvardská štúdia na myšiach priniesla nové nečakané informácie.
Vedci  testovali vplyv stresu na myši. Zistili, že myši vystavené stresu šediveli rýchlejšie. Mierne bolesti spolu so stresom spôsobili úbytok kmeňových buniek, ktorý viedol k šediveniu. Stresový faktor kortikosterón zvýšil hladinu neurotransmiteru norepinefrínu. V čase, keď je nervový systém aktivovaný, hrá práve ten definitívny a dôležitú úlohu pri šedivení vlasov vyvolanom stresom. Kmeňové bunky melanocytov zostanú neaktívne a vlasu dochádza pigment.

Pokračujte v čítaní článku na ďalšej stránke

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 15. októbra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.