Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci vysvetľujú, prečo ženy potrebujú viac spánku ako muži. Toto vás prekvapí

reklama:
spánok
spánokwww.gettyimages.com

Muži a ženy medzi sebou často súťažia o to, kto potrebuje spať viac, kto by mal v noci vstávať pri plačúce dieťa a kto by mal mať najviac energie na domáce práce. Ako sa ukazuje, ženy potrebujú oveľa viac spánku ako muži a je to dané zložitosťou mozgu. Profesor Jim Hornie z Loughborough University v Anglicku sa k tomuto objavu vyjadril.

„U žien je zlý spánok úzko spojený s vysokou úrovňou stresu, väčšími pocitmi nepriateľstva, depresií a hnevu. Tieto pocity nesúvisia s rovnakým stupňom poruchy spánku u mužov. Naviac ženám trvá zaspať o 20 minút dlhšie ako mužom. Čím viac svoj mozog počas dňa používame, tým viac ho potrebujeme regenerovať, a teda potrebujeme aj viac spánku. Ženy majú tendenciu robiť viac úloh, robia veľa vecí naraz a sú zároveň flexibilné, takže používajú viac svoj mozog než muži. Muž, ktorý má zložitú prácu a je nútený robiť veľa rozhodnutí a postranného myslenia, však môže tiež potrebovať viac spánku ako priemerný muž, ale stále nie toľko ako ženy“.

Ideálna dávka spánku je 8 hodín. Jedna štúdia zahŕňala 210 mužov a žien stredného veku. Zistilo sa, že u žien je väčšia pravdepodobnosť výskytu zdravotných problémov z nedostatku spánku ako u mužov. V telách žien, ktoré nemôžu zaspať do 30 minút a majú problémy so spánkom cez noc aspoň dvakrát týždenne, sa zvyšuje koncentrácia látok, ktoré môžu spôsobiť zápal v obehovom systéme a inzulínu, hormónu, ktorý reguluje spracovanie glukózy.

Ženy s nedostatkom spánku často trpia depresiami a neodôvodnenými výkyvmi nálad. Takže áno muži, je nám ľúto, ale je to pravda, žena jednoducho potrebuje viac spánku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. októbra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.