Vedci vymenovali 7 charakteristických znakov, ktoré sú úzko spojené s našimi génmi

Zdieľať
gény

Mnohí ľudia už určite počuli niečo ako: „Máte oči vašej matky, ale otcov temperament.“ Avšak, málo ľudí hovorí: „Som agorafobik, rovnako ako môj dedko.“ Ale DNA ukladá oveľa viac informácií, než si myslíme, a hoci vedci stále nedokážu poskytnúť jasnú odpoveď na to, čo viac ovplyvňuje charakter človeka: gény, životné prostredie, alebo rodičovský štýl výchovy, mnohé štúdie ukazujú, že dedíme nielen vzhľad, ale aj niektoré „spomienky“, ako sú fóbie. Aké funkcie a disfunkcie ste zdedili od svojich pra-prarodičov?

1. Fóbia

Spomienky môžu byť skutočne prenášané po celé generácie, ale nie vo forme, na ktorú sme zvyknutí. To dokazuje štúdia, v ktorej boli myši vycvičené, aby sa vyhli všetkým pachom podobným zápachu čerešňových kvetov. Časť DNA zodpovedná za citlivosť k tomuto pachu sa stala aktívnejšou v spermiách myší-otcov. Výsledkom je, že deti týchto myší a ich vnúčat boli veľmi citlivé na vôňu čerešní a snažili sa im vyhnúť, aj keď k tomu nemali žiadne skutočné dôvody. Experiment ukazuje, že takáto traumatizujúca skúsenosť môže ovplyvniť DNA a správanie nových generácií. Vedci si myslia, že výsledky tejto štúdie sú dôležité pre skúmanie fóbií, úzkosti a posttraumatických stresových porúch. Takže možno váš strach z pavúkov nie je tak iracionálny, ako sa zdá.

2. Extroverzia

Niektoré znakové rysy sú získané až v priebehu nášho života a niektoré sú už v našej DNA. Napríklad gény WSCD2 a PCDH15 sú spojené s extroverziou. Takže možno dôvod, prečo ste tak spoločenskí, je kvôli vašim predkom, a nie preto, že vás rodičia zapísali ku každej mimoškolskej činnosti. Okrem toho existuje genetická korelácia medzi extroverziou a ADHD.

3. Citlivosť na stres

Niektorí ľudia sú náchylnejší k stresu a tento rys môže byť prevedený z rodičov na deti. Odborníci tvrdia, že ak je matka počas tehotenstva vystavená stresu, jej dieťa môže byť k tomu potom viac náchylné. Navyše, ak sú rodičia stresovaní dlho predtým, než majú dieťa, stále tu existuje riziko prenosu, pretože chronický stres môže poškodiť chromozómy. Avšak nie je potrebná panika. Zmeny DNA súvisiace so stresom môžu do istej miery zvrátiť vedomou meditáciou a behaviorálnou terapiou.

4. Citlivosť voči závislostiam

Gény sú zo 40 až 60% zodpovedné za vznik závislostí. Napríklad spojenie medzi závislosťou a génom D2 bolo podrobne skúmané. D2 je typ dopamínového receptora. Pravdepodobne ľudia, ktorých receptory D2 dopamínu nefungujú rovnako dobre, ako by mali, sú náchylnejší k užívaniu drog, ktoré spôsobujú závislosť.

5. Schopnosť dobre spať niekoľko hodín

Niektorí ľudia môžu spať menej ako 5 hodín a stále môžu fungovať normálne. Je to všetko o géne, ktorý sa nazýva Thatcher, pretože predsedníčka vlády mohla spať len 4 hodiny v noci a pritom sa cítila skvele. Ľudia s takým variantom génu spia menej, ale tiež plnia mentálne úlohy lepšie, dokonca aj po spánku dlhom 38 hodín.

6. Sklon k úsporám

Pokiaľ ide o peniaze, podľa našich expertov idú naše činnosti vysvetliť prírodnými faktormi v 30% prípadov. To dokazuje štúdia publikovaná v časopise Journal of Political Economy. Ukázalo sa, že niektorí ľudia sú geneticky náchylnejší k úsporám bez ohľadu na výšku ich príjmu, pohlavia a vzdelania. Okrem toho, „geneticky“ ekonomickí ľudia majú menej často zlé návyky a sú menej náchylní k tomu, že trpia obezitou, alebo sa stávajú fajčiarmi. K tomu dochádza, pretože sú v ich správaní a sebaovládaní dôslednejší vďaka svojej DNA.

7. Muzikalita

Gény môžu hrať väčšiu úlohu než praxe, pokiaľ ide o talent človeka, zvlášť pri poznávaní tónov a rytmu. Štúdia o dvojčatách porovnávala schopnosti ľudí, ktorí majú radi hudbu a spev. Ukázalo sa, že niektorí ľudia, ktorí cvičia oveľa menej, vykazujú lepšie výsledky ako tí, ktorí cvičia viac. Jedno z dvojčiat praktizovalo hudobnú činnosť o 20.228 hodín viac ako jeho brat, ale napriek tomu nebolo schopné hrať lepšie na hudobný nástroj ako jeho súrodenec. Vedci to vysvetľujú tým, že niektoré aspekty hudobného talentu sú uložené v našich génoch. Ako môžete vidieť, od našich predkov získavame oveľa viac, než si myslíme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané