Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci veria, že rozlúštili záhadu krvných zrazenín po vakcíne AstraZeneca: Tu je príčina

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Nórski výskumníci vo štvrtok oznámili, že zistili prejavy silné reakcie imunitného systému medzi pacientmi, ktorých zaočkovali vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a vytvorili sa im krvné zrazeniny …

„Sme presvedčení, že je dôležité to oznámiť a že sme našli správny vysvetľujúce model,“ povedal novinárom hlavný lekár Univerzitnej nemocnice v Osle Pal André Holme. Nedávno prijali v Nórsku do nemocnice troch zdravotníkov, u ktorých nastal vážny stav spôsobený krvnými zrazeninami, krvácaním a nízkym počtom krvných doštičiek. Jedna zdravotníčky neskôr zomrela.

Nórsko patrí k niekoľkým krajinám, ktoré dočasne zastavili očkovanie obyvateľov vakcínou vyvinutú britsko-švédskou spoločnosťou AstraZeneca. Holme poznamenal, že u týchto pacientov sa vyvinuli komplikácie tri až desať dní po očkovaní. „Dnes nevidím žiadnu inú možnosť,“ dodal.

Podľa jeho slov zistenia naznačujú, že pacienti mali silnú imunitnú reakciu, ktorá viedla k vytvoreniu protilátok, ktoré dokážu aktivovať krvné doštičky – sú to malé bunkové fragmenty, ktoré vytvárajú zrazeniny a môžu tak zastaviť krvácanie alebo mu zabrániť. Lekár sa odmietol vyjadriť k tomu, koľko pacientov skúmali. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Cez víkend Nórsky úrad verejného zdravotníctva vyhlásil, že troch zdravotníkov prijali do nemocnice po očkovaní a spolu s Nórskou agentúrou pre lieky posudzujú, či je medzi ich prípady spojitosť. Nórsko pred týždňom rozhodlo o pozastavení používaní vakcíny od AstraZeneca, ale do tej doby podalo vyše 121 tisíc dávok tejto vakcíny. Prvou skupinou v očkovacom pláne krajiny boli práve zdravotníci.

Nórska agentúra pre lieky sa k zisteniam Holm nevyjadrila, uviedla tlačová agentúra NTB. Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok uviedla, že vakcína od britsko-švédskej firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín. Zdôraznila, že výhody prevažujú nad rizikami.

Niekoľko hodín po tom, čo EMA označila túto vakcínu za „bezpečnú a účinnú“, rozhodlo Nemecko o obnovenie očkovaní. Podobné oznámenia ako Nemecko zverejnili vo štvrtok už skôr Taliansko, Francúzsko a Slovinsko. Španielsko sa vyjadrilo, že znovu začne očkovať vakcínou AstraZeneca na budúci týždeň.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 19. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.