Vedci varujú pred ďalšou pandémiou, ktorú vyvolá zviera X: Bude horšia ako čierna smrť

Zdieľať

Odborníci najnovšie varujú pred smrtiacim vírusom, ktorý by mohol zapríčiniť ďalšiu, oveľa horšiu pandémiu a zabiť viac ako 75 miliónov ľudí …

Keďže svet v súčasnosti bojuje proti pandémii covidu-19, vedci sa snažia nájsť ďalšie potenciálne riziká, ktoré by mohli zapríčiniť budúce pandémiu. Zvieratá a vírusy, ktoré v nich číhajú, sú jedným z hlavných faktorov.

Predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) varovali pred hrozbou zoonotických chorôb, kedy infekcia preskakujú zo zvierat na ľudí. WHO odhaduje, že kvôli zoonózam sa každoročne vyskytne asi miliarda prípadov chorôb a milióny úmrtí. „Zdrojom môže byť v zásade akýkoľvek druh. Pravdepodobnosť je vyššia u skupín, kde existuje viac druhov než krysy a netopiere. Nakoniec to závisí od prispôsobivosti druhu, „vysvetlil Jozef Settele z Helmholtz centra pre environmentálny výskum, spoluautor novej štúdie OSN o budúcich pandémiách.

Denník Sun Online v tejto súvislosti píše o fenoméne známom ako „Disease X“, kedy dôjde k prenosu ochorenia na človeka z neznámeho zvieraťa „Animal X“. Mnohí vedci sa obávajú, že ďalšie pandémie môže byť horšie ako čierna smrť (pandémie pľúcneho moru), ktorá v 14. storočí zabila približne 75 miliónov ľudí. Ľudstvo tak môže čeliť zdravotné kríze každých päť rokov. Podľa Aliancie EcoHealth je z 1,67 milióna neznámych vírusov na planéte až 827 000 z nich schopných infikovať ľudí od zvierat.

COVID-19 je pripomienkou toho, ako môžu zvieracie vírusy nakaziť človeka a šíriť sa rýchlosťou blesku. Vtáčia chrípka, SARS, MERS, Nipah a žltá zimnica sú príklady vírusov, ktoré vznikli u zvierat, no zmutovali a preskočili na človeka. Klčovanie amazonských dažďových pralesov bolo označené ako potenciálny aréna pre ďalšiu pandémiu. Brazílsky Fiocruz Institute odchytil netopiere na účely identifikácie akýchkoľvek ďalších vírusov, ktoré by mohli byť pre človeka smrteľné. Trhy v Číne, kde sú zvieratá ako netopiere zabíjané a následne predávané na mäso, sú dobre známe ako ohnisko chorôb. Štúdia varovali pred infekčnými chorobami dýchacích ciest, ktoré v dôsledku toho vznikajú, ešte pred súčasnou pandémiou. Podobne aj v Afrike sa vyskytujú trhy, na ktorých sa predáva opičí mäso. Tie sú zase považované za ohnisko vzniku eboly. Rusko minulý mesiac zaznamenalo vôbec prvé prípady prenesenie vtáčej chrípky H5N8 na človeka. Hoci táto choroba nespôsobila žiadne úmrtie, znepokojujúcim znakom je spôsob jej adaptácia na infikovanie ľudí. Iní odborníci sa obávajú prepuknutia MERS, smrteľnejšieho koronavírus, ktorý by mohol vyvolať pandémiu kvôli väčšiemu množstvu ľudí, ktorí prichádzajú do styku s ťavami.

Infektológ a hlavný lekár firmy Retroscreen Virology Anthony Lockett povedal denníku Sun Online, že netopiere by mohli byť zdrojom budúcej pandémie. „Druhy, ktoré by mohli prechovávať choroba X, sú netopiere a vtáky, pretože môžu lietať na veľké vzdialenosti. Môžu byť narušené migračnú vzorce netopierov, čo vedie k šíreniu chorôb, ako to bolo v Austrálii pred niekoľkými rokmi. “ Lockett sa však viac obáva škodlivého potenciálu vtákov. Podľa neho ak by ľudia momentálne nedodržiavali spoločenský dištanc, pravdepodobne by ešte tento rok vypukla epidémia vtáčej chrípky. Ďalšie ohniská vtáčej chrípky sa objavili v Indii a Veľkej Británii.

Predpokladá sa, že množstvo chorôb sa do organizmu človeka dostane konzumáciou kontaminovaného mäsa, vrátane COVID-19, eboly či SARS-u. Spisovateľ venujúci sa životnému prostrediu John Vidal, ktorý pracuje na knihe odhaľujúce súvislosti medzi prírodou a chorobami, predpovedal, že svet bude čeliť novej pandémiu. Vzhľadom k popularitu leteckej dopravy a globálneho obchodu môže vírus zasiahnuť celý svet a nevedomky sa rozšíriť do viacerých krajín prostredníctvom asymptomatických prenášačov. Podľa Vidala by vírus mohol za pár týždňov zabiť desiatky miliónov ľudí pred uzavretím hraníc. „Ľudstvo zmenilo svoj vzťah k divokým aj chovaným zvieratám, zničilo ich biotopy a zhromaždilo ich na jednu kopu. Proces sa tak zrýchľuje. Ak nedokážeme akceptovať vážnosť situácie, táto súčasná pandémie môže byť iba predchodcom niečoho oveľa vážnejšieho, „varuje na záver.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané