Vedci tvrdia, že telefonovanie je zdraviu škodlivé. Aká je skutočná pravda?

Zdieľať
telefonovanie
telefonovanie www.gettyimages.com

Pred 20 rokmi bol mobilný telefón luxus, ktorý si mohli dovoliť iba podnikatelia a bohatí ľudia. Dnes je však iná doba, a telefón sa stáva naším každodenným pomocníkom. Dokonca už aj prváci na základnej škole vlastnia tento zázračný prístroj. Je to pre nich dobré? Existujú však aj odporcovia telefónov, ktorí tvrdia, že prenosné zariadenia majú na živý organizmus zlý účinok. My sme sarozhodli zistiť, či je mobil skutočne škodlivý a ak áno, prečo.

Škodlivosť telefónov

Národný onkologický ústav USA identifikoval 3 hlavné dôvody, prečo sú mobilné telefóny škodlivé. Každé zariadenie vydáva rádiofrekvenčné žiarenie, ktoré má škodlivý účinok na akýkoľvek živý organizmus.

Počet užívateľov telefónov naďalej rastie, čím sa zvyšuje už aj tak veľké elektromagnetické „pozadie“, ktoré postihuje každého človeka. Komunikácia telefónom je jednoduchá a jej obľuba rastie, v dôsledku čoho rastie aj počet a trvanie hovorov. Inteligencia telefónov motivuje ľudí, aby ich používali častejšie, čo však veľmi zaťažuje telo. Napriek tomu väčšina vedcov považuje za pochybné tvrdenie, že časté používanie mobilného telefónu vedie k rakovine.

Počas rozhovoru, keď je zariadenie pritlačené k uchu, žiarenie ohrieva tkanivo na uchu. Neexistuje však priamy vzťah medzi takýmto nárastom teploty a rakovinou. A pokiaľ má osoba slúchadlá či má hovor zapnutý na reproduktoroch, ožiarenie nemá na telo skoro žiadny vplyv.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané