Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci prišli z Černobyľu s novým objavom. Ich zistenie šokovalo celý svet

reklama:
Černobyľ
Vedci prišli z Černobyľu s novým objavom. Ich zistenie šokovalo celý svetFoto: www.gettyimages.com

Černobyľ je pre mnohých z nás jedna veľká neznáma. Poznáme históriu, vieme, čo sa stalo, ale nevieme veľa o tom, čo sa v oblasti Černobyľu deje dnes. Ľudia, ktorí o tom vedia, sú väčšinou vedci a odborníci, ktorí túto oblasť skúmajú a snažia sa prísť na to, ako rádioaktivita pôsobí na prírodu a na zver, ktorá sa v oblasti pohybuje.

V roku 1986 obletela svet desivá správa o výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle. Nad Černobyľom sa objavila povestná rádioaktívna huba plná nebezpečných látok, ktoré vzduchom putovali smerom do západnej časti Sovietskeho zväzu, východnej Európy a Škandinávie. Dlhú dobu bola oblasť uzavretá a nikto do nej nesmel, dnes funguje ako veľmi obľúbené miesto pre turistov.

Černobyľ
Vedci prišli z Černobyľu s novým objavom. Ich zistenie šokovalo celý svetFoto: www.gettyimages.com

Ľudia boli z oblasti evakuovaní a dlhé roky bolo toto miesto prázdne. Pravda je ale taká, že aj keď v oblasti nežijú ľudia, neznamená to, že v nej nie je život. Ba naopak. Po rokoch sa tu začali objavovať najrôznejšie zvieratá, ktorým toto miesto pre život úplne vyhovuje. Áno, oblasť je síce rádioaktívna, ale bez ľudí a tak zvieratá môžu žiť voľne, svoj vlastný život.

Vedci v oblasti objavili nielen bežne sa vyskytujúce druhy ako zajace alebo srny, ale aj zvieratá, ktoré je vidieť len veľmi zriedka a ich počty sú v Európe veľmi obmedzené. Vďaka foto pasciam a kamerám videli v černobyľskom lese a medzi domami pobehovať bizóny, medvede a ďalšiu divokú zver. Opustená oblasť sa tak stala pre zvieratá úplne ideálnym miestom pre život.

Černobyľ
Vedci prišli z Černobyľu s novým objavom. Ich zistenie šokovalo celý svetFoto: www.gettyimages.com
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 29. júla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.